Alman otomobil üreticisi Audi, tarihinde ilk kez Dakar Rallisi’nde mücadele edecek. 2021 yılında 3-15 Ocak tarihleri arasında 43’üncüsü düzenlenecek olan ve dünyanın en zorlu motorsporları organizasyonu olarak kabul edilen Dakar Rallisi’ne 2022’de adım atacağını açıklayan Audi’nin bu kararı biraz çılgın bir detayı barındırıyor. Çünkü diğer üreticilerden farklı olarak Audi hibrit bir arazi canavarıyla mücadele edecek.

Teknik detayları şimdilik açıklanmasa da Audi bize yine de birkaç ipucu veriyor. Otomobilin ana güç ünitesi elektrikli bir motor olacak. Elektrikli motorun ihtiyaç duyduğu enerji yüksek verimlilikte bir TFSI (benzinli) motor tarafından sağlanacak. Kısacası benzinli motor jeneratör olarak kullanılıp elektrikli motorun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayan lityum iyon bataryaları dolduracak.

Audi Dakar Prototip

Audi, Dakar 2022’deki katılımıyla birlikte elde edeceği geri bildirimlerin bundan sonra üreteceği elektrikli ve hibrit otomobilleri için çok önemli olduğunu söylüyor. Audi, bir sonraki Dakar’da sıra dışı bir motor konseptiyle mücadele etse de bu konuda aslında tecrübeli. Almanlar 24 Saat Le Mans’da hibrit bir otomobille şampiyonluk kazanan ilk üretici olurken 2012’de bu başarıyı elde eden yarış otomobili R18 e-tron quattro, üst üste üç kez Le Mans şampiyonu oldu. Elektrikli otomobillerin Formula 1’i olan Formula E’de de 2014’ten bu yana mücadele eden Audi, 43 podyum ve 12 birincilikle, bu yenilikçi yarış serisinin şimdiye kadarki tarihinin en başarılı üreticisi.

Önceki İçerikDacia: 7 Kişilik SUV Geliyor
Sonraki İçerikVolkswagen Caddy: Şubatta Türkiye’de