Dünyanın en zorlu motorsporları organizasyonu olan Dakar Rallisi’nin 2021’de otomobil kategorisinde kazanan isim bir Dakar efsanesi olan Stephane Peterhansel oldu. Dakar Rallisi’nin 14’üncü kez kazanan ve MINI ile yarışan Peterhansel kırılması zor bir rekora imza attı. İkinci sıradaki Toyota pilotu Nasser Al-Atiyah’ın 14 dakika 51 saniye önünde zafere ulaşan Peterhansel’in bir diğer rakibi olan ralli efsanesi Carlos Sainz ise geçen yıl kazandığı yarışı bu sene 3’üncü sırada tamamladı. 

Quad (4 çeker) kategorisinde zafere uzanan isim Manuel Andujar oldu. 154 kapı numarası ile yarışan Andujar, ilk Dakar startını 2018 yılında alırken 3’üncü senesinde büyük bir başarı göstererek Quad kategorisini kazandı. Motosiklet kategorisine Honda Rally Team HRC damga vurdu. Kevin Benavides, takım arkadaşı ve rakibi Ricky Brabec’in önünde yarışı tamamlayarak podyumun zirvesinde yer aldı. 32 yaşındaki Benavides ayrıca bir ilke imza atarak motosiklet kategorisini kazanan ilk Arjantinli sürücü olmayı başardı. Amerikalı Ricky Brabec’in ikinci olduğu kategoride, podyumun üçüncü basamağında ise KTM’nin İngiliz sürücüsü Sam Sunderland yer aldı. Dakar Rallisi’nde bir üzücü habe Pierre Cherpin’den geldi. Motosiklet kategorisinde amatör sınıfta yarışan Fransız Cherpin, 7’nci etapta yaptığı kaza sonucu hayatını kaybetti. Cherpin, 4. kez Dakar Rally’de start almıştı ve 52 yaşındaydı. 

Kamyon kategorisinde yarışı başından sonuna kadar baskın şekilde götüren Kamaz Rally Sport takımı, Rus sürücüsü Dmitry Sotnikov ile zafere uzandı. Kamaz bu kategoride zirveye alışkın olsa da Sotnikov ilk kez şampiyon oldu. Hafif arazi araçların yarıştığı LWV kategorisinin ilk galibi de Francisco Chaleco Lopez oldu.

Arka arkaya ikinci kez Suudi Arabistan’da düzenlenen yarışın bu sene 43’üncüsü koşuldu. 295 yarışçı, 12 etap boyunca yaklaşık 5.000 km’si özel etap olmak üzere toplam 7.646 km boyunca mücadele etti. 2021 etapları bir önceki seneye göre %80-90 oranında farklı bir rotaya sahipti ve bu da bir anlamda tüm yarışmacılara kazanmaları için eşit şartlar sağladı. 3 Ocak’ta başlayan yarış 15 Ocak’ta Cidde’de sona erdi.

2021 yılıyla birlikte bazı yeni kurallar ve uygulamalar denendi: Yol notları elektronik hale getirildi ve tabletler aracılığıyla ekipler ile paylaşıldı. Zorunlu hava yastığı yeleklerinin yanı sıra, motosiklet ve Quad sınıfı sürücüleri için güvenliği daha da artırmak adına maksimum hızlar düşürüldü. Ayrıca Dakar’ın efsanesi, 2000 senesinden önce bu yarışta start almış 26 araç ilk kez açılan Dakar Classic sınıfında yarıştı.