Ferrari’nin 2024 yılında Formula 1’de yarışacak olan yeni aracı SF-24, tanıtıldı. SF-24, Ferrari’nin Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda yer almak için ürettiği 70. yarış aracı oldu.

Fiorano Pisti’nde gerçekleştirilen tanıtıma Başkan John Elkann, CEO Benedetto Vigna ve Başkan Yardımcısı Piero Ferrari’nin yanı sıra Takım Patronu Fred Vasseur, pilotlar Charles Leclerc ve Carlos Sainz ve takımın  üyeleri katıldı. 24 yarışla birlikte şimdiye kadarki en yoğun takvime sahip sezon, 21 Şubat’ta Bahreyn’de üç günlük sezon öncesi testlerle başlayacak. Ardından 2024 Formula 1 sezonunun ilk Grand Prix’si, 2 Mart hafta sonunda yapılacak.

Hedef, pilotların güç ünitesinden maksimum verimi alması

Ferrari SF-24, yeni Formula 1 zemin etkili araçlar neslinin üçüncü aracı olsa da görünümünden başlayarak son iki yılın geleneğinden daha farklı şekilde tasarlandı. Enrico Cardile liderliğindeki tasarım ekibi, takımın pilotları Charles Leclerc ve Carlos Sainz’a sürüşü kolay ve tahmin edilebilir tepkiler veren bir otomobil vermeyi amaçladı. Başlangıç noktası olarak ise, 2023 sezonunun son yarışlarında pilotların kokpitte yaşadıkları olumlu hisler baz alındı. Hedef, pilotların üst düzey yetenekleriyle birlikte güç ünitesinin potansiyelinden en yüksek oranda yararlanmalarını sağlamak oldu.

Ferrari SF-24 yeni renk düzeniyle dikkat çekiyor İlk bakışta estetik olarak önceki araçtan çok farklı görünen SF-24, aynı zamanda yeni renk düzenine sahip. Geçtiğimiz Kasım ayında Las Vegas Grand Prix’sinde beğeni toplayan beyaz renk, Ferrari’nin her zaman ikinci rengi olan sarı ile geri dönüyor. Bu da Modena ile belirgin bir bağlantı kurarken, aynı zamanda Maranello markasının Formula 1 dışındaki diğer ana yarış etkinliği olan Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’na da bir gönderme yapmasını sağlıyor. Geçen yıl olduğu gibi, F1’de yarışacak SF-24 ve Dünya Dayanıklılık Şampiyonası aracı 499P aynı kırmızı tonu paylaşıyor. Ayrıca bu yıl da Formula 1 aracında mat bir kaplamaya yer verildi. Ferrari Formula 1 aracında sarı renk 1968’den beri kullanılmamıştı ve bu yıl ilk defa beyaz renkle eşleştirildi. Yeni renk temasında önceki yıllara göre daha az siyah renge yer verildi. Siyah renk artık taban, bargeboard’lar, halo’nun bir kısmı ve diğer küçük alanlarda kullanılıyor. Ayrıca jant kapaklarında çift beyaz ve sarı şeritli kırmızı renkler tercih edildi. Bu renkler aynı zamanda Maranello markasının resmi yazı tipi olan Ferrari Sans bu kez italik olarak kullanan pilot numaralarında da (Charles Leclerc:16 ve Carlos Sainz:55) yer alıyor.