Dacia ürün gamında 7 kişilik bir otomobil isteyenler için 2012 yılından bu yana MPV sınıfında yer alan Lodgy sunuluyor. Geniş ve kullanışlı bir yaşam alanını sınıfına göre uygun bir fiyatla sunan otomobil buna karşın ilk yıllarındaki popülaritesini kaybetti ve satış anlamında yükselen bir grafiğe sahip değil.

Bu durumda Lodgy’nin eskimesi kadar tüketicilerin SUV’ları MPV alternatifi olarak görmeleri ve 7 kişilik SUV’ların daha ilgi çekici olması da önemli rol sahibi. Bu iki faktör bir araya gelince 2021 yılında Lodgy’nin fişi çekilecek. Dacia bundan sonra kompakt sınıfta 7 kişilik bir otomobil arayanlara bir SUV sunmayı planlıyor. Yeni Sandero’nun uzatılmış platformunun kullanılacağı otomobil için eskiden Grand Duster ismi geçmiş olsa da Dacia’dan gelen bilgiler yeni SUV’un kendine has bir ismi ve tasarımı olacağı yönünde.

Dacia Romanya Genel Müdürü, ülkesinde basına yaptığı açıklamada Duster’a kardeş modeller geliştirmeleri gerektiğini ve bunu da yapacaklarını söylemişti. Yeni SUV’un teknik detayları hakkında henüz detaylı bilgilere ulaşamamış olsak da, yeni Sandero’dan farklı olarak daha yüksek tork ve daha düşük yakıt tüketimi için dizel versiyonun sunulabileceğini tahmin ediyoruz.

Modelin 2021’in ilk çeyreğinde belirmeye başlayıp yıl sonunda öncelikle anavatanında satışa sunulmasını bekliyoruz. Bu arada küçük bir not, Dacia Lodgy Fas’ta üretilirken yeni SUV, Romanya’da üretilecek.

Önceki İçerikDS 9: Avrupa Fiyatı Belli Oldu
Sonraki İçerikAudi: Dakar’a Merhaba