Toyota, elektrikli araçların popülerliğini artırmak için “C+pod” adını verdiği ultra kompakt elektrikli otomobilini tanıttı. Şu anda sınırlı sayıda Japonya’da olmak üzere satılan araca öncelikle kurumsal kullanıcılar, yerel hükümetler ve elektrikli aracın kullanımını artırmak üzere çalışmalar yapan diğer organizasyonlar erişebilecek.

2.490 mm uzunluğa, 1.290 mm genişliğe, 1.550 mm yüksekliğe ve 1.780 mm dingil mesafesine sahip aracın dönüş çapı da sadece 3.9 metre. Bu sayede dar alanda rahatça manevra yapabilen C+pod, aynı zamanda WLTC normuna göre tek şarjla 150 km yol kat edebiliyor. 2 kişilik C+pod’un 9,06 kWh kapasiteye sahip lityum iyon bataryası 5 saatte tamamen doldurulabiliyor. Ayrıca C+pod önünde yer alan girişle 10 saate kadar güç kaynağı olarak da kullanılabiliyor. Maksimum 60 km/s hıza ulaşabilen C+pod’un ağırlığı ise sadece 670 kg.

Şu anda sınırlı sayıda kullanılacak C+pod, 2022 yılından itibaren ise bireysel kullanıcılara da satışa sunulacak. Otomobilin Japonya’ pazarındaki fiyatı baz donanım olan X için 1.650.000 Japon Yeni olarak belirlenmiş. 25.12.2020 tarihli serbest piyasa kuruna göre yaklaşık 121.000 TL’ye denk gelen bu değerin karşılığında tüketicilere temel ulaşım ihtiyaçlarını giderecek bir otomobil sunulacak. Tasarımda fonksiyonellik odaklı ancak aynı zamanda da sevimli bir tarz dikkat çekerken iç mekanda kokpitte merkezi gösterge tablosu ve simetrik bir yapının tercih edilmesi üretim maliyetlerini düşürmeye yönelik bir tercih ve soldan direksiyonlu versiyonların da gündemde olduğuna dair kuvvetli bir işaret.