Hyundai de pek çok üretici gibi elektrikli modellerini özel bir alt marka çatısında toplamaya karar verdi. Adını markanın hibrit, plug-in hibrit ve yüzde 100 elektrikli motorlarla satılan ilk modeli Ioniq’ten alan yeni markanın ilk ürünüyse orta sınıf boyutlu bir crossover olan Ioniq 5 olacak. 2019 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılan 45 EV konseptinin seri üretim versiyonu olan Ioniq 5, yeni yılın ilk yarısında yollara çıkacak.

Henüz resmi tanıtımı yapılmayan otomobilin teknik detaylarıysa ortaya çıktı. 4.640 mm uzunluğundaki crossover’ın genişliği 1.890 mm ve yüsekliği de 1.600 mm. Boyutlarıyla orta sınıf standartlarına uyum gösteren Ioniq 5’in 3.000 mm’lik aks mesafesiyse bir üst sınıfı bile aşıyor. Daha iyi anlaşılması açısından örnek vermek gerekirse güncel bir BMW X5’in aks mesafesi 2975 mm.

45 EV konseptinde markanın 1974 yılındaki öncü konsepti Pony Coupe Concept’ten ilham alan köşeli bir tasarım sunan Hyundai, otomobilin seri üretim halinde de bu tarz sadık kalacak. Köşeli hatlar boyutların olabildiğince verimli kullanılmasını destekleyecek.

Hyundai’nin E-GMP adını verdiği yeni elektrikli otomobil platformunda üretilen ilk otomobil olma özelliğini taşıyacak olan Ioniq 5’in elektrikli motor sistemi 313 HP güç üretirken güç aktarımı 4 tekerleğe birden gerçekleşecek. 0-100 km/s hızlanması için 5,2 saniyelik bir süre açıklanırken WLTP’ye göre iddia edilen menzil 450 km. Dünyanın ilk çoklu şarj (400 V / 800 V) ve çift yönlü güç dönüştürme işlevini bir arada sunan bu yeni platformla birlikte, çift yönlü entegre şarj sistemini kullanan araçlar, 110 / 220V elektrikle çalışan aygıtları da özel prizi sayesinde çalıştırabilecek. Orta büyüklükte bir soğutucuyu ve ortalama bir LED TV’yi 24 saate kadar çalıştırabilirken özel priz sistemiyle başka bir elektrikli aracı da şarj edebiliyor.