Kompakt SUV sınıfının en yenisi Toyota Corolla Cross Türkiye’de satışa sunuldu. SUV ailesini son olarak Yaris Cross ile genişleten Toyota, GA-C platformunu kullanan Corolla Cross Hybrid ile yeni bir müşteri kitlesine hitap edecek.

Corolla Cross, karakteristik ön ızgarası, keskin hatlı far tasarımı ve aracın dinamik tasarımına katkı sağlayan üç boyutlu etki hedeflenen karoser yapısı ile dikkat çekiyor. 4460 mm uzunluğa, 1825 mm genişliğe, 1620 mm yüksekliğe ve 2640 mm dingil mesafesine sahip olan Corolla Cross, Toyota ürün gamında Toyota C-HR Hybrid ve RAV4 Hybrid arasına konumlandırılıyor.

Corolla Cross Hybrid’in 525 litrelik hacme sahip bagajı, arka koltuklar katlandığında 1321 litreye kadar yükseliyor ve elektrikli bagaj kapağı ile fonksiyonel bir bagaj kullanımı sağlıyor. Geniş yan camları ve yüksek oturma pozisyonu ile aydınlık ve geniş görüş açısına sahip bir kabin sayesinde Corolla Cross günlük yaşamı kolaylaştırmayı amaçlıyor. Geniş kapılarıyla kabine binmeyi kolaylaştırırken gerektiğinde çocuk koltuğunun rahatça çıkarılmasını ya da yerleştirilmesine imkan tanıyor. Ayarlanabilir arka koltuk sırtlıkları ile yolculuk konforunu yükseltilmiş.

Toyota Corolla Cross Hybrid, Türkiye’de Flame, Flame X-Pack, Passion ve Passion X-Pack olmak üzere dört donanım seviyesine sahip. Corolla Cross’ta 10,5 inçlik multimedya ekranı ile 12,3 inç dijital gösterge grubu standart olarak sunuluyor. Yeni ve daha hızlı işlemciyle donatılan yüksek çözünürlüklü 10,5 inç dokunmatik multimedya ekranı dikkat çekerken, Toyota modelleri arasında ilk kez Corolla Cross’ta yer verilen yeni 12,3 inç dijital gösterge tablosu da fark yaratıyor. Farklı temalar seçilebilen dijital gösterge, sürücü tarafından direksiyondaki düğmelerle ayarlanabiliyor.

Corolla Cross’un öne çıkan standart özellikleri arasında, Toyota T-Mate, Toyota Safety Sense 3 aktif güvenlik teknolojileri, kablosuz Apple CarPlay ve kablosuz şarj ünitesi de yer alıyor. Corolla Cross Hybrid modelinde araç ve motosiklet algılayan Ön Çarpışma Önleyici Sistemi, Acil Durum Direksiyon Sistemi, Kavşakta Çarpışma Önleme Sistemi, Akıllı Adaptif Hız Sabitleme Sistemi olmak üzere birçok aktif güvenlik özelliği yer alıyor. Standart olarak sekiz hava yastığına sahip Corolla Cross’ta kaza sırasında önde yer alanların birbiriyle çarpışmasını önlemek için kullanılan ön orta hava yastığı da bulunuyor. Zengin standart donanımlara ek olarak Corolla Cross Hybrid’in giriş seviyesi olan Flame versiyonu, 17 inç alaşım jantları, elektronik park freni, geri görüş kamerası, sürücü koltuğunda elektrikli bel desteği, çift bölgeli otomatik klima, kendiliğinden kararan iç dikiz aynası, kısa/uzun huzmeli LED ön farlar gibi özelliklerle öne çıkıyor. Flame X-Pack versiyonu ise panoramik cam tavan ve tavan rayı ile geliyor.Corolla Cross Hybrid Passion versiyonunda, bunlara ek olarak 18 inç alaşım jantlar, elektrikli bagaj kapağı, ambiyans aydınlatması, premium tasarımlı led ön farlar, sıralı ön dönüş sinyali, anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, karartılmış arka ve arka yan camlar bulunuyor. Passion X-Pack ise Passion donanımlarına ek olarak tam deri koltuklar, kör nokta uyarı Sistemi, ön ve arka park sensörü, Nano teknolojili çift bölgeli otomatik klima, ısıtmalı direksiyon, sürücü ve yolcu koltuğu ısıtması ve elektrikli ayarlanabilir sürücü koltuğuna sahip.

Sadece 1,8 litre hibrit motorla sunulan Corolla Cross, 5’inci nesil hibrit teknolojisi ile geliyor. Daha hafif ve kompakt olan 5’inci nesil hibrit sistemi, verimliliği artırırken artan güç çıkışıyla da dikkat çekiyor. Sistemde yer alan yeni lityum-iyon batarya da, yüzde 14 daha hafif olmasına karşın yüzde 15 daha yüksek çıkışa sahip. Batarya soğutma sistemi de daha sessiz çalışma ve uzun batarya ömrü için optimize edildi. Yeni nesil sistemle birlikte yüzde 15 daha fazla güç üretilirken elektrikli ve benzinli motor ile kombine edilen 1,8 litre hibrit sistem, 140 HP güç ve 185 Nm tork üretiyor. Önden çekişli olarak sunulan Corolla Cross Hybrid, 170 km/s maksimum hıza çıkarken ve 0-100 km/s hızlanmasını 9,9 saniyede tamamlıyor. WLTP ölçümlerinde ortalama yakıt tüketimi 5,0 lt/100 km olarak belirtiliyor.