Toyota’nın küçük sınıf temsilcisi Yaris, dördüncü nesliyle Türkiye’de de satışa sunuldu. 1999 yılında yollara çıkan ilk neslinde tasarımı, 3 boyutlu dijital göstergeleri ve kızaklı arka koltuklarıyla küçük sınıfa renk ve yenilikler katan Toyota Yaris, üçüncü neslindeyse dünya genelinde olduğu gibi Tükiye’de de hibrit versiyonuyla fark yaratmıştı.

TASARIM

2010 yılından beri yollarda olan ve iki ciddi makyaj geçiren üçüncü nesille karşılaştırıldığında yepyeni bir tarzı yansıtan yeni Toyota Yaris çok daha modern ve sportif görünüyor. Şişkin çamurluklar ve siyah kontrast yüzeylerle dikkat çeken yeni Toyota Yaris, markanın TNGA adlı modüler platform ailesinin GA-B kodlu üyesinin üstünde yükseliyor. Boyutlarını bir önceki nesille karşılaştırıldığında daha verimli kullandığı görülen yeni Toyota Yaris’in ağırlık merkezi alçaltılırken otomobilin burulma direnci yüzde 37 oranında arttırılmış.

BOYUTLAR

3940 mm uzunluğundaki yeni Toyota Yaris’in aks mesafesi 50 ve genişliği mm arttırılırken yüksekliği 40 mm azaltılmış. İz açıklığındaki 57 mm’lik artış da hesaba katıldığında yeni neslin selefinden çok daha sportif ve dinamik oranlar sunduğu görülüyor. Ön koltuklarda oturanlar arasındaki mesafenin 20 mm arttırılması da dikkat çekici bir detay. 286 litrelik bagaj hacmi sınıfının en iyileri arasında yer almasa da ortalamaları karşılıyor.

KABİN

Siyah ve gri tonların hakimiyetindeki kokpitte Toyota’nın farklı modellerinden tanıdığımız çıkıntılı multimedya ekranına yer verilmiş. Karoser tasarımıyla kıyaslandığında daha sade ve sıradan görünen kokpiti ısıtmalı direksiyon, 10 inç renkli head-up display, ve JBL premium audio ses sistemi gibi güzelliklerle zenginleştirmek mümkün. Otomobilde sunulan head-up display, plastik bir panele görüntüleri yansıtan ucuz alternatiflerinden farklı olarak bilgileri ön cama yansıtan gerçek bir head-up sistem.

Yaris Hybrid Dream, Flame ve Passion donanım seviyeleriyle tercih edilebilecek. Yaris’in hibrit versiyonunda Toyota Safety Sense güvenlik teknolojileri standart olarak bulunuyor.

Yaris’in tüm donanım seçeneklerinde kablosuz akıllı telefon şarj özelliği, geri görüş kamerası ve 8 inç multimedya ekranı standart olarak yer alıyor.

Yaris’in benzinli versiyonunda Dream ve Flame versiyonları tercih edilebilecek. Bu versiyonlarda X-Pack paketiyle Toyota Safety Sense güvenlik teknolojilerini de satın almak mümkün olacak.

MOTOR

Dizel motorla bir önceki nesilde vedalaşan Toyota Yaris, yeni neslinde de benzinli ve tam hybrid motorlarla satılıyor. 1,5 lt’lik Dynamic Force motor hem tek başına hem de hybrid versiyonda görev yapıyor. Hybrid versiyon 116 HP gücünde ve 2,8 lt/100 km ortalama tüketime sahip. Şanzıman olarak hem benzinli hem de hybrid versiyonda sürekli değişken oranlı (CVT) otomatik şanzıman görev yapıyor. Hybrid versiyonun 9,7 saniyelik 0-100 km/s hızlanması bir önceki nesilden 2,3 saniye daha iyi.

Passion donanımlı Yaris Hybrid sadece kırmızı gövde ve siyah tavanla geliyor.

FİYAT