Sürüş Keyfi

Yeni Opel Mokka

Opel Mokka ilk neslinde bize sınıf karmaşası yaratan modellerden biriydi. Ne küçük sınıfa sıkışacak kadar küçük ne de kompakt sınıfı dolduracak kadar büyük olmayan otomobil yeni neslindeyse artık yerini biliyor ve tam anlamıyla küçük bir crossover olarak karşımıza çıkıyor. 4,15 metre uzunluğundaki otomobil bir önceki nesille karşılaştırıldığında 12,5 cm kısalmış. Aks mesafesinde 2 mm gibi çok küçük bir artış görülürken otomobilin ön ve arka tampon-tekerlek mesafeleri sırasıyla 61 mm ve 66 mm kısaltıldığı için tekerlekler otomobilin mümkün olan en uç noktalarına yerleşmiş ve ortaya çok daha atletik oranlar sunan bir karoser çıkmış.

Yeni Mokka, Opel’in “vizör” olarak adlandırdığı ve farlarla birlikte marka logosunun olduğu ön panjuru tek bir parça olarak baz alan yeni tasarım felsefesinin ilk ürünü. Ön çamurluktan başlayarak A sütunu, tavan ve C sütununu takip ederek arka çamurlukta son bulan krom çizgi, yeni Mokka’nın en önemli tasarım imzalarından biri. Çift renkli gövde son 5 yılda çok popüler hale gelirken bunun için genelde otomobilin tavanı gövdenin geriye kalanıyla kontrast olacak bir biçimde tercih ediliyor. Yeni Mokka’da ise tavanla beraber motor kaputu da kontrast oluşturuyor. Tasarım kişisel bir beğeni meselesi olmakla beraber, Opel’in yeni küçük crossover’ının çok çarpıcı ve özgün göründüğünü söylemek yanlış olmaz. Karoserdeki iddialı çizgiler iç mekanda dijital ve gelenekseli bir arada sunan bir kokpitle sürdürülmüş. Yan yana iki ekran yerleşimi otomobilin yüzündeki “vizör” tarzını kabine taşıyor. Sürücünün önündeki ekran 10 ve 12 inçlik olarak tercih edilebilirken, orta konsolda sürücüye dönük olan multimedya ekranı 7 ile 10 inç arasında sunuluyor. Birçok markanın dijital kokpit yapısına geçişte ikinci plana atmaya başladığı fiziksel kumandalar yeni Mokka’da korunuyor. Havalandırma sistemi ve multimedya sisteminde geleneksel düğmelere yer verilmesi kesinlikle bir artı.

2021 başında yollara çıkacak olan yeni Opel Mokka’da önceliği Mokka-e olarak adlandırılan elektrikli versiyon alıyor. Partikül filtresine sahip içten yanmalı versiyonlarsa 2021’in ikinci yarısında çıkacak. Mokka-e’nin elektrik sistemi Corsa-e’den tanıdık. 136 HP güç ve 260 Nm tork üreten elektrikli motorla birlikte maksimum hız 150 km/s olarak sınırlandırılmış. Tabana yerleştirilen 50 kWh kapasiteli bataryanın otomobile sağladığı menzilse 322 km.

Exit mobile version