Mercedes-Benz’in lokomotif modelleri arasında başı çeken orta sınıf temsilcisi C Serisi’nin yeni nesli olan W 206 resmi tanıtımına saatle kala ortaya çıktı. Düşük çözünürlüklü görsellerle gerçekleşen sızıntıda yeni neslin neye benzediğini nihayet görme imkanı bulurken karşımızda biraz A Serisi Sedan ve çokça da S Serisi’ni hatırlatan bir otomobil olduğunu söyleyebiliriz.

Yeni nesilde boyutlarda önemli bir değişiklik yaşanmazken 70 mm’lik toplam uzunluk ve 25 mm’lik aks mesafesi artışı yapılmış. Bir önceki nesilde 490 litreyle 1510 litre arasında değişen bagaj hacmi yeni nesille birlikte 500-1600 litre aralığında değişiyor. Aks mesafesindeki artışın neredeyse tamamı arka koltuklardaki diz mesafesine ayrılırken bu konuda 20 mm’lik bir artış elde edilmiş.

Baştan sona yenilenen iç mekanda kokpit küçük bir S Serisi etkisi yaratıyor. Dairesel havalandırma ızgaraları korunsa da yeni multimedya ekranı tıpkı S Serisi’ndeki gibi dikey olarak konumlandırılmış ve otomobilin ana kumanda merkezi olarak görev yapıyor. Baz ve orta donanımda 9 inç olan ekran opsiyonel olarak veya en üst donanım paketlerinde 11,8 inç olarak geliyor. Orta konsolla bütünleşik bir tasarım sunan ekranda parmak izi tanıma özelliği de tıpkı dijital gösterge tablosu gibi ağabey S Serisi’nden tanıdık.

MRA-II platformunu kullanan yeni C Serisi, bu açıdan ağabeyleri E ve Serisi ile aynı altyapıyı sunuyor. Yeni nesilde havalı süspansiyon sisteminden vazgeçen Mercedes, buna karşın artık yönlendirilebilir arka tekerlekler sunmaya başlıyor. Motor seçeneklerinin tamamını elektrik destekli ( hafif hibrit veya plug-in hibrit) üniteler oluştururken 6 silindirli motorların üstü çizilmiş durumda. Son dönemde markaların dizel motorları terk etmesine karşın Mercedes bu konuda OM 654 nesli dizellerine güveniyor ve en azından bu neslin sonuna kadar kullanmaya kararlı. 1,5 lt’lik benzinli motoru C 180 (170 HP) ve C 200 (204 HP) versiyonlarıyla tercih etmek mümkünken C 300’de 258 HP gücündeki 2,0 lt’lik benzinli motor görev yapıyor. AMG imzalı C 43 ve C 63e versiyonlarında da 2,0 lt’lik 4 silindirli güç ünitesine yer verilecek.

Önceki İçerikCupra Formentor VZ5: 5 Silindirli Performans
Sonraki İçerikHyundai Ioniq 5