Honda’nın kompakt sınıf temsilcisi Civic’in 11’inci nesli Türkiye yollarına ilk olarak sedan karoserle çıkıyor. Yaklaşık 50 yıl boyunca dünyanın 170 ülkesinde 24 milyondan fazla satış adedine ulaşmayı başaran ve Honda’nın ürün gamındaki en uzun soluklu model olan Civic, ilk kez 1,5 litre VTEC Turbo LPG’li motor seçeneği ile tüketicilerin beğenisine sunulurken 13 Kasım 2021 itibariyle başlangıç fiyatı 374 bin TL olarak belirlenmiş.

Tasarım anlamında önceki Civic nesillerinden izler sunsa da yeni bir tarzı yansıtan 11’inci nesilde sadelik ön planda tutulmuş. Geniş LED farlar ve stoplar, ön çamurluktan arkaya doğru uzanan kadar keskin bir omuz çizgisiyle birbirine bağlanırken; yatay tasarımlı stop lambaları daha oturaklı görünüyor ve genişlik algısını arttırıyor. Yeni Civic Sedan, yalın ve sade iç tasarım detayları kadar alçak motor kaputu ve geniş görüş açısı gibi klasik Civic öğelerini de barındırma iddiasında. Benzinli motor seçeneği Elegance ve Executive+ donanımları; LPG’li motor seçeneği ise Premium, Elegance ve Executive+ donanım paketleri ile tüketicilerin beğenisine sunuluyor. Yeni Civic Sedan; yeni Metalik Sis Mavi, yeni Metalik Meteor Gri, yeni Metalik Kiraz Kırmızı, Platin Beyaz, Metalik Gümüş Gri ve Kristal Siyah olmak üzere üçü yeni toplam altı farklı gövde rengine sahip.

Honda tasarımcıları, 11’inci nesil Civic’te daha dikkat çekici ve kaliteli bir algı yaratmak için A sütunlarını 50 mm daha geride konumlandırırken; motor kaputunun boyu da uzatıldı. Önde ve arkada otomobilin genişlik algısını güçlendiren yatay bir tasarım mimarisi uygulanırken; tekerleklerin boyutu vurgulanarak dengeli bir duruş ve performans algısı güçlendiriliyor. Yan aynalar görüş açılarının iyileştirilmesi için kapı sacına monte edilirken; daha ferah bir iç mekan elde edilmesi için arka koltuk yolcusunun omuz hizasından cam çizgisi 5 mm kadar alçak olarak konumlandırılıyor. Yeni nesil Civic’in arka iz genişliği de 12 mm arttı.

Otomobilin dışı gibi iç mekanı da sadelik ve ferahlık ön planda tutularak tasarlanmış. Ön konsol boyunca bir kapıdan diğerine uzanan metal petek dokulu tasarım dikkat çekerken; aynı zamanda ön konsolun üst bölümündeki gösterge ve alt bölümdeki kumanda bölümlerini birbirinden ayıran görsel bir işlev üstleniyor. Ön konsolun düzenli ve akıcı görünümü havalandırma ızgaralarını gizleyen yeni tasarım ile tamamlanırken; havalandırma ızgaralarının yönlendirme kumandaları kalite hissini artırmak için yeniden dizayn edildi. Orta konsol ise sürücünün gözünü yoldan ayırmadan tüm fonksiyonlara kolayca erişim sağlayabilmesi için tasarlanırken;  yüksek kalite algısı için döşeme ve iç mekanda kullanılan renkler özenle seçildi. Vites kolu sürücüye doğru 5 derece eğilerek büyük boy bardak tutucuların vites kolunun sağında konumlandırılması sağlandı. Vites kolunun önünde, akıllı telefonları barındıracak şekilde tasarlanan ve kablosuz şarj özelliği de sunan geniş bir alan bulunuyor. Konsolun önündeki standart USB bağlantı noktası, gece sürüşlerinde erişimi kolaylaştırmak için aydınlatılıyor.

Tüm Civic versiyonlarında sürücü ve ön yolcu için yeni gövde dengeleyici koltuklar sunuluyor. Çok katmanlı yapılarıyla yeni koltuklar, gelişmiş vücut desteği ve buna bağlı olarak uzun yolculuklarda da konfor sunuyor. Tasarımıyla vücudu destekleyen koltuklarda kullanılan kumaş ve deri dışında kırışmayan malzemeler, şık görünürken; aynı zamanda işlevsellik sağlıyor. Yeni Civic Sedan’ın 512 litrelik geniş bagaj hacmi, kullanıcılara kullanım pratikliği ve kolaylığı sunuyor.

Bugüne kadar üretilen en gelişmiş Civic olarak tanıtılan yeni nesilde dijital göstergeler, standart 7 inç renkli dokunmatik ekran ve yeni 9 inç HD renkli dokunmatik ekran olmak üzere iki yeni sistem bulunuyor. Her iki bilgi-eğlence sistemi ekranı da kullanım kolaylığı ve daha rahat bir görüş için yaklaşık 4 inç daha yüksekte konumlandırılırken; ses düğmesi dahil fiziki düğmeler ve basitleştirilmiş menü yapısıyla sistem, pratik ve rahat bir kullanım sunuyor. Yeni nesil Civic’in tüm versiyonları, 7 inç renkli TFT ekrana sahip dijital göstergelerle donatılıyor. Executive+ versiyonun benzinli motor seçeneğinde ise Civic’te ilk kez sunulan tamamen dijital LCD gösterge sunuluyor. 10,2 inçlik yüksek çözünürlüklü tam renkli LCD ekran, tamamı direksiyon simidinden kişiselleştirilebilen çeşitli bilgileri gösteriyor. Civic’in Premium ve Elegance versiyonları standart olarak 7 inç renkli dokunmatik ekrana sahip yeni bir ses sistemi ile donatılırken; Executive+ versiyonunda tamamen yeni 9 inç HD renkli dokunmatik ekranlı bilgi-eğlence sistemi bulunuyor. Civic Sedan’ın standart olarak tüm donanım paketlerinde Apple CarPlay® ve Android Auto™ uyumlu olan bilgi-eğlence sistemi sunulurken; ayrıca Executive+ versiyonunda akıllı telefonlar için kablosuz şarj özelliği de yer alıyor. Executive+ donanım paketinde, ön konsolda iki adet USB girişi bulunuyor.

Yeni Civic Sedan’ın 11’inci neslinde ; 1.5L VTEC Turbo (benzin) 6.000 d/d’de 182 HP (134 kW) güç ve 1.700-4.500 d/d aralığında 240 Nm tork üretirken; 1.5L VTEC Turbo ECO (LPG) 5.500-6.000 d/d’de 129 HP (95 kW) güç ve 1.700-4.500 d/d aralığında 180 Nm tork değerine sahip iki motor seçeneği ile satışa sunuluyor. Yeni Civic Sedan’ın 1.5 VTEC Turbo motoru 151 g/km (WLTP) CO2 emisyonu ile birleşik yakıt tüketimindeki 6,7 lt/100 km (WLTP) değerleri sunarken; 1.5 VTEC Turbo ECO motoru ise 148 g/km (WLTP) CO2 emisyonu ile birleşik yakıt tüketimindeki 6,5 lt/100 km (WLTP) değerleri ile yakıt verimliliği sağlıyor. Yeni nesil Civic Sedan, Turbo LPG motor seçeneğine sahip olması ile dikkat çekiyor. Yeni nesil Civic’te turbo beslemeye yönlendirilen egzoz, türbin çarkı, giriş ve çıkış noktalarındaki boru tasarımındaki iyileştirmeler sayesinde verimlilik artırıldı ve daha kısa tepki süresi ile yüksek güç üretimi sağlandı. Sürekli Değişken Oranlı Otomatik Şanzıman (CVT) ile kombine edilen motor seçenekleri ile yeni Civic Sedan, daha akıcı ve verimli bir sürüş için birçok noktada iyileştirildi. G-Design vites değiştirme sayesinde farklı sürüş koşullarında, otomobil sürücünün gaz kelebeği komutlarına bağlı olarak aracın hızlanmasını iyileştiriyor. CVT, geleneksel otomatik şanzımana benzer sürüş hissi sağlamak üzere motor devrini kademeli şekilde ayarlıyor. Normal ve Eco sürüş modları dışında Elegance ve Executive+ versiyonlarında, kullanıcı tarafından seçilebilen yeni bir Spor modu sunuluyor. Spor modu için kullanılan özel CVT vites, yüksek tork hissi ve hızlanma tepkisi sunuyor. Yakıt tüketimini düşürmek üzere programlanan Eco modu, sürücü agresif bir sürüş tarzı otaya koysa bile yakıt verimliliğini korumak için pedal tepkilerini ayarlıyor. Normal mod ise yakıt tasarrufu ve performans arasında bir denge sağlıyor.

Yeni nesil için lansmana özel belirlenen satış fiyatlarıysa şöyle:

VTEC Turbo ECO (LPG)

Premium ECO – 374 bin TL Elegance ECO – 410 bin TL, Executive ECO – 440 bin TL

VTEC Turbo (Benzin)

Elegance – 402 bin TL, Executive – 435 bin TL

Teknik Özellikler:

Donanımlar:

PremiumEleganceExecutive+
GÜVENLİK   
Sürücü ve Ön Yolcu Hava Yastıklarılll
Yan Hava Yastıklarılll
Perde Hava Yastıklarılll
Araç Denge Kontrol Sistemi (VSA)lll
Ön ve Arkada Aktif Gergili Emniyet Kemerleri (ELR)lll
Kilitlenmeyi Önleyen Fren Sistemi (ABS)lll
Elektronik Fren Gücü Dağıtımı (EBD)lll
Yokuş Kalkış Desteğilll
Acil Durum Fren Desteğilll
Lastik Basınç İkaz Sistemilll
Çarpışma Uyarı Sistemi  l
Şerit Takip Uyarı Sistemi  l
Şerit Koruma Destek Sistemi  l
Şeritte Tutma Asistanı  l
Çarpışma Hafifletici Fren Sistemi  l
Lanewatch  l
Otomatik Dur/Kalk Özelliğine Sahip Uyarlanabilir Hız Sabitleyici  l
Aktif Uzun Far Kontrol Sistemi  l
Harekete Duyarlı Elektrikli Direksiyon Sistemilll
ISOFIX Çocuk Koltuğu Bağlantı Noktaları lll
Immobilizer lll
Güvenlik Sistemi Alarmılll
Yorgunluk Tespit Sistemilll
E-calllll
İÇ   
ECON Fonksiyonulll
Sürüş Modları (Econ/Normal)l  
Sürüş Modları (Econ/Normal/Sport) ll
Yol Bilgisayarılll
7″ Dijital Gösterge Ekranıll 
10.2″ Dijital Gösterge Ekranı*  l
Elektrikli Park Frenilll
Frende Tutma Özelliğilll
Radyo-MP3 çalarlll
Hoparlör4 adet8 adet8 adet
Gözlük Saklama Bölmesi ll
Direksiyondan Kumandalı Müzik Sistemi lll
Direksiyon Üzerinde Vites Değiştirme Kulakçıkları ll
Deri Direksiyon ll
Kumaş Koltuklarll 
Deri Koltuklar  l
60:40 Katlanabilen Arka Koltuklar lll
Ön Koltuk Kol Dayamalll
Arka Koltuk Kol Dayamalll
Ön Yolcu Koltuğu Arkasında Ceplll
KONFOR   
Bagaj Aydınlatmasılll
Anahtarsız Çalıştırma Sistemill 
Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma Sistemi  l
Hız Sabitleyici (Cruise Control)lll
Park SensörleriArkaÖn-ArkaÖn-Arka
Geri Görüş Kamerası ll
Otomatik Klimall 
Çift Bölgeli Otomatik Klima  l
Arka Havalandırma ll
Isıtmalı Ön Koltuklar ll
Işığa Duyarlı Otomatik Kararan Dikiz Aynası ll
Derinlik ve Yükseklik Ayarlı Direksiyon lll
Yükseklik Ayarlı Sürücü Koltuğulll
Elektrikli Ön ve Arka Camlarlll
Tek Dokunuş Özellikli Elektrikli Ön Camlarlll
Tek Dokunuş Özellikli Elektrikli Arka Camlar ll
Sürücü ve Yolcu Güneş Siperliklerinde Aydınlatmalı Aynalarlll
Eve Geliş-Evden Çıkış Aydınlatma Sistemilll
Uzaktan Kumandalı Merkezi Kilitlll
Açılabilir Cam Tavan  ll
TEKNOLOJİ   
7” Dokunmatik Multimedya Ekranıll 
9” Dokunmatik Multimedya Ekranı  l
Apple CarPlay & Android Autolll
Kablosuz Apple CarPlay  l
Kablosuz Android Auto  l
Kablosuz Şarj**  l
Bluetooth Bağlantısılll
USB girişi 1 adet1 adet2 adet
Ön Konsolda 12V Güç Çıkışılll
DIŞ   
Yağmur Sensörlü Silecekler ll
Işığa Duyarlı Otomatik Yanan Farlarlll
Elektrikli Ayarlanabilir, Isıtmalı Yan Aynalarlll
Elektrikli Katlanabilir Yan Aynalarlll
Otomatik Katlanabilir Yan Aynalarlll
Yan Aynalarda Sinyallerlll
Anahtarla Açılıp Kapanabilen Camlar ll
Gündüz Yanan LED Farlarlll
Halojen Ön Farlarl  
LED Ön Farlar ll
LED Arka Stop Lambasılll
LED Ön Sis Farları lll
Gövde Rengi Dış Kapı Kollarıll 
Krom Dış Kapı Kolları  l
Karartılmış Arka Camlar  l
Köpek Balığı Sırtı Antenlll
Alüminyum Alaşımlı Jantlar16″16″17″
Lastik Tamir Kitilll
Önceki İçerikToyota bZ4X Tanıtıldı
Sonraki İçerikVolkswagen ID.5 ve ID.5 GTX Tanıtıldı