SUV’lardan önce arazi araçları vardı. Bu alanda da öncüler Land Rover Defender ve Jeep CJ Serisi olarak anılsa da Ford Bronco da kült araziciler arasında saygın bir yere sahip. 1965’te satışa sunulduğunda tasarımı, boyutları ve salt arazi sürüşü dışında asfalt üzerinde de yeterli sürüş kalitesi sunmasıyla büyük bir ilgi gören birinci nesilden sonraki nesiller dönemlerinin Ford F100 ve F150 Serisi pikaplarıyla aynı altyapıyı ve tasarım detaylarını kullanarak sıradanlaşmıştı.

Ford, tarihindeki büyük isimlerden biri olan Bronco’yu tekrar karşımıza çıkartırken her şeyi başlatan ve o haliyle kült olan birinci nesli örnek almış. Bronco’yu bir modelden çok bir aile ve arazi markası haline getirmeyi planlayan Ford, Bronco ve Bronco Sport versiyonlarıyla farklı kitlelere hitap edecek. 2 (kısa şasi) ve 4 kapılı (uzun şasi) olmak üzere iki ana gövde tipinin sunulduğu Bronco, merdiven tipi şasi, sabit arka aks, ön ve arka mekanik diferansiyel kilitleri, arazi takviyesi gibi özellikleriyle gerçek bir arazi aracı. Sökülebilir tavan ve kapılar özgürlük hissini ve arazi koşullarına adapte olmayı kolaylaştırırken motor kaputunun altında 2,3 lt 274 HP 4 silindirli ve 2,7 lt 314 HP V6 benzinli motorlar görev yapacak. 7 ileri vitesli manuel şanzıman sadece küçük motorla gelirken, şanzımanda birinci vites “sürünme vitesi” olarak görev yapıyor ve aslında sadece ağır arazi koşullarında kullanılması gerekiyor. İki farklı 4×4 sistemiyle tercih edilebilecek olan yeni Bronco’da versiyonuna göre 29,5 cm’lik taban yüksekliği, 85 cm’lik su geçiş derinliği, 29 derecelik karın açısı ve 37,2 derecelik uzaklaşma açıları gibi çok iddialı değerler sunuluyor.

Bronco ailesinin genel kullanıma daha uygun ve daha ulaşılabilir diyebileceğimiz üyesi olan Bronco Sport ise arazi sürüşünü arka plana atmayan bir kompakt SUV. Amerika pazarında Escape adıyla satılan güncel Kuga platformunda üretilecek olan Bronco Sport’ta 1,5 lt 181 HP ve 2,0 lt 245 HP’lik benzinli motorlar 8 ileri vitesli otomatik şanzımanla işbirliği yaparken 4×4 aktarma standart. Koltuk içlerindeki eşya gözleri, bagaj kapağındaki ek aydınlatma ve şişe açacağı, masa haline gelen ikinci baga zemini gibi detaylarıyla kampseverlere göz kırpan Bronco Sport, yüzüyle ağabeyini hatırlatsa da kendine has bir tasarıma sahip.