Volkswagen’in elektrikli modelleri için oluşturduğu çatı markası ID, ID.3 ve ID.4 modellerinden sonra ID.5 ile amiral gemisini de bulmuş oldu. Boyutlarıyla orta sınıfta olan ID.5, ID ailesini oluşturan kardeşlerinde karşımıza çıkan tasarım diliyle uyumlu görünüyor. ID.4’e göre çok daha eğimli olan arka cam ve C sütunu ile birlikte bagaj kapağındaki spoyler de ID.5’e dinamik bir görünüm kazandırıyor.

4.599 milimetre uzunluğa (ID.5 GTX: 4582 mm) ve 2.766 milimetre aks mesafesine sahip ID.5, bir üst sınıftaki SUV araçlar kadar geniş bir kullanım alanı sunma iddiası taşıyor.  Dinamik coupe tasarım tavan çizgisine karşın arka koltuktaki yolculara geniş bir baş mesafesi ve ferahlık vaat edilirken arka koltukların pozisyonuna bağlı olarak bagaj hacmi 549 ile 1.561 litre arasında değişiyor. Volkswagen’in açıklamasına göre arka koltuk baş mesafesi, sportif tavan tasarımına rağmen, ID.4 ile karşılaştırıldığında sadece 12 mm daha az.

İç mekanda ID.4 ile aynı kokpit ve kabin yerleşimi tercih edilmiş. ID.5’in kokpitindeki tüm kumanda ve kontroller biri direksiyonun arkasında ve diğeri ise orta konsolda bulunan 12 inç büyüklüğünde iki adet ekranda toplanıyor. Sürücünün önündeki ekran, çok fonksiyonlu direksiyon simidi üzerinden kontrol edilebiliyor. Ortadaki bilgi-eğlence ekranı ise dokunmatik olarak kumanda ediliyor. Ayrıca internet bağlantısıyla “Cloud-Bulut” verisinden yararlanan ve “Hello ID” komutu ile etkinleşen sesli komut kontrol fonksiyonu da bulunuyor. Artırılmış gerçeklik özelliğine sahip renkli ek bilgilendirme ekranı “head-up display” (HUD) ile Volkswagen, ID.5’te ileri teknolojide bir seçenek sunuyor. Sistem, içerikleri gerçek yaşam ortamıyla harmanlıyor. Örneğin navigasyona ait yönlendirme okları gerçeğe en yakın bilgi gösterimi için sürücünün görüş alanı içinde aracın yaklaşık 10 metre önünde görünecek şekilde ön cama yansıtılıyor.

Volkswagen’in elektrikli SUV Coupe modeli üç motor seçeneğiyle pazara sunulacak. 174 HP gücündeki ID.5 Pro’da ve 204 HP gücünde ID.5 Pro Performance’ta arkada konumlandırılan bir elektrik motoru görev yapıyor. ID.5 GTX’te ise biri önde ve diğeri arkada olmak üzere iki adet elektrikli motoru var. İki motorlu dört tekerlekten çekiş sistemi 299 HP güç üretiyor ve ailenin amiral gemisini 0’dan 100 km/s hıza 6,3 saniyede ulaştırıp 180 km/s maksimum hıza imkan tanıyor. Tüm ID.5 motor seçenekleri, 77 kWh enerji (net) depolayabilen yüksek kapasiteli bir batarya ile donatılıyor. Bu, ID.5 Pro ve ID.5 Pro Performance versiyonlarının 520 km’ye (WLTP) varan öngörülen menzile ulaşmasını sağlıyor. Yolcu bölümünün altında konumlandırılan batarya alanı ağırlık merkezinin yere yaklaştırırken, aynı zamanda ön ve arka aks arasındaki yük dağılımını da dengeliyor. Ailenin amiral gemisi dört tekerlekten çekişli ID.5 GTX ise 480 km (WLTP) öngörülen menzile sahip. ID.5 modelleri 135 kW’a kadar DC (doğru akım) hızlı şarj istasyonlarında şarj edilebiliyor. Hızlı şarj istasyonlarında 30 dakika içinde WLTP’ye göre ID.5’te 390 km, ID.5 GTX’te 320 km sürüşe yetecek enerji depolanabiliyor.

Önceki İçerikYeni Honda Civic Sedan Türkiye’de
Sonraki İçerikToyota Aygo X