Bu yılın başında gösterilen konsepte sadık kalınarak tasarımı ve teknolojisi geliştirilen üretim versiyonuyla tanıtılan bZ4X, Toyota’nın en baştan itibaren bataryalı elektrikli olarak geliştirdiği ilk modeli oldu. Yeni model, aynı zamanda bataryalı elektrikli araçlara özel olarak geliştirilen platforma sahip ilk Toyota olma özelliğine de sahip. Tamponlarda ve tekerlek yuvalarında kullanılan siyah plastik kaplamalar bZ4X’e arazi ruhu kazandırırken genel tasarımda zarafet yerine dijital hissi veren bir felsefe benimsenmiş.

Yüksek elektrikli motor ve batarya performansı

Önden çekişli versiyonunda 204 HP güç ve 265 Nm tork üreten bZ4X’in 0-100 km/s hızlanması 8,4 saniye ve maksimum hızı da 160 km/s olarak açıklandı. Dört tekerlekten çekişli bZ4X ise 218 HP ve 336 Nm tork değerine sahipken 0-100 km/s hızlanmasını 7,7 saniyede gerçekleştirebiliyor. Tek pedallı kullanım özelliğine sahip otomobil frenlemede enerji rejenerasyonunu artırarak sürücüye sadece gaz pedalını kullanarak hızlanma ve yavaşlama imkanı veriyor.

bZ4X, 71,4 kWh kapasiteli yüksek yoğunluklu lityum batarya ile tek şarjda 450 kilometreden daha fazla yol alabiliyor. Toyota, elektrikli araçlardaki tecrübesini ortaya koyarak bataryayı 10 yıllık (240 bin kilometre) sürüşün sonrasında dahi orijinal performansın yüzde 90’ını verecek şekilde geliştirmiş. Verimli ve etkili ısıtma sistemi sayesinde sıfırın altındaki sıcaklıklarda dahi güvenilirliğini koruyan batarya, 150 kW hızlı şarj sistemiyle birlikte yüzde 80 kapasiteye 30 dakika civarında erişebiliyor.

Bununla birlikte bZ4X’in sürüş menzili, opsiyonel olarak sunulan güneş panelleriyle maksimuma çıkarılabiliyor. Bu paneller, sıfır emisyon ve sıfır maliyetle güneş enerjisinden elektrik üreterek aracın bataryasını dolduruyor. Toyota güneş panellerinin yıllık olarak maksimum 1800 km sürüş menzili sağlayacak şekilde enerji depolayabileceğini tahmin ediyor. Güneş panelleri sürüş sırasında veya park halindeyken enerji depolayabiliyor.

bZ4X tam elektrikli araçlara özel olarak geliştirilen e-TNGA platformu üzerinde üretilen ilk Toyota modeli oldu. Yeni platform ile birlikte batarya, şasinin ayrılmaz bir parçası olarak entegre edildi. Yeni ve esnek e-TNGA platformu gelecekte tanıtılacak bZ modellerinde de kullanılacak.

Aracın kabini İsveççe bir kelime olan ve “tam yerinde” anlamına gelen “lagom” temasıyla tasarlanmış. Bir oturma odasının konforunu ve ferahlığını yansıtması amaçlanan kabin, panoramik tavan ve yumuşak malzemelerle tamamlanıyor. Alçağa konumlandırılan ince gösterge paneli ise ferahlık hissini artırıyor ve daha iyi bir görüş açısı sağlıyor. 7 inçlik TFT gösterge paneli direksiyon hattının hemen üzerine yerleştirilerek sürücünün minimum göz hareketiyle verileri okumasını sağlıyor.

Uzun aks aralığı tüm yolcular için sınıfının öncüsü diz mesafesi ile aynı zamanda yükleme alanında da iddialı bir hacim sağlıyor. Koltuklar normal konumdayken 452 litrelik bagaj kapasitesi sunuluyor. Toyota bZ4X, dış ölçülerine bakıldığında e-TNGA platformunun getirdiği tasarım avantajlarını da ortaya koyuyor. bZ4X, RAV4 ile karşılaştırıldığında 85 mm daha alçak, daha kısa ön-arka çıkıntılara sahip ve aks aralığı RAV4’e göre 160 mm daha uzun. Aracın genel çevikliği sınıfının en iyisi olan 5,7 metrelik dönüş yarıçapı ile de kendisini gösteriyor. Toyota’nın ilk tam elektriklisi bZ4X, üçüncü nesil Toyota Safety Sense sistemiyle donatılmış. Araçta kullanılan milimetre dalga radarının ve kameranın algılama aralığı genişletilerek her bir işlevin performansı artırılmış. Bununla birlikte yeni multimedya sistemiyle birlikte araç için uzaktan yazılım güncellemeleri de yapılabiliyor.