Toyota’nın ilk kez 2005 yılında satışa sunduğu A segmentindeki temsilcisi Aygo’nun crossover versiyonu Aygo X tanıtıldı. Keskin hatları ve SUV hissi vermek için kullanılan tasarım oyunlarıyla çok dikkat çekici bir görünüm sunan otomobilin 3.700 mm’lik uzunluğu önceki nesilden 235 mm daha fazla ve aks mesafesinde de 90 mm artış var. Ön uzantısı Yaris’e göre 72 mm daha kısa olan Aygo X’in maksimum jant ölçüsü 18 inçe çıkartıldı. Aygo X, 4,7 metre ile segmentinin en iddialı dönüş çaplarından birine sahip. Gövde genişliği 125 mm artırılarak 1.740 mm’ye çıkarılan Aygo X, daha geniş bir yaşam alanı sunuyor. Bagaj hacmi önceki nesle göre 60 litre artarak 231 litreye çıkarıldı. Aracın yüksekliği ise 50 mm artırılarak 1.510 mm oldu.

Aygo, A segmenti bir crossover modelinde ilk olan katlanabilir kanvas tavanıyla da dikkat çekiyor. Yüksek kaliteli malzemelerden üretilen kanvas tavan, suya ve toza dayanıklı olarak geliştirildi. Ayrıca yeni rüzgar deflektörü sayesinde tavan açıldığında da içeride daha sakin ve sessiz bir atmosfer sağlanıyor.

Aygo X, 9 inç yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekranlı, Toyota’nın son nesil multimedya sistemine sahip araç Android Auto ve Apple CarPlay ile kablolu ve kablosuz bağlantılı akıllı telefon entegrasyonuna izin veriyor.

Aygo X’te Toyota Safety Sense sistemi standart olarak yer alırken bu özellik A segmentinde bir ilk olacak. Toyota Safety Sense sisteminde monoküler kamera sensörü ve milimetrik dalga radarı ile daha yüksek hızlarda da araçları tespit eden Ön Çarpışma Sistemi, yaya ve bisikletli algılama, akıllı adaptif hız sabitleyici, şerit takip asistanı gibi birçok özellik yer alıyor. Aygo X 72 HP güç üreten 1,0 litrelik 3 silindirli motorla satışa sunuluyor. Daha fazla performans ve daha düşük tüketim sunacak şekilde geliştirilen motor ile Aygo X’in ortalama yakıt tüketimi 4,7 lt/100 km ve CO2 emisyonu 107 g/km. Aygo X versiyona göre S-CVT otomatik şanzıman veya 5 ileri vitesli manuel şanzımanla tercih edilebiliyor.