Otomobillerin yaşam döngüleri içinde görsel olarak küçük değişikliklerle karşılaşması yeni bir şey değil. Tesla da Model S ve Model X’i güncellerken dışarıdan bakıldığında neredeyse “hiçbir fark yok” dedirtecek kadar küçük görsel değişiklikler yapmış. Karoserde krom bölümler siyahla yer değiştirirken ön tamponlar da hafifçe elden geçirilmiş. Makyajla birlikte ortaya çıkan 0,208 Cd rüzgar direnç katsayısı sonucunda Tesla Model S dünyanın seri üretim en aerodinamik otomobili unvanını da aldı.

Peki, Tesla bu güncelleme operasyonu kapsamında neleri değiştirdi? İki otomobilde de kokpitler A’dan Z’ye değiştirilmiş. Daha önce dikey bir pozisyonda olan 17 inçlik orta ekran, tıpkı Model 3 ve Model Y’de olduğu gibi yatay hale getirilirken ekranın çözünürlüğü 2200×1300 piksel. Havalandırma ızgaraları da küçük kardeşler Model 3 ve Y’de olduğu gibi gizli hale getirilmiş.

12,3 inçlik gösterge tablosu ve ön koltukların arasında, arkada oturanlar için 8 inçlik bir ekran daha sunuluyor. Tesla, otomobillerin multimedya sisteminin 10 teraflopa varan işlem gücüne sahip olduğunu açıklarken kablosuz oyun kumandalarının bağlanabilmesi sayesinde Tesla Arcade üzerinden otomobilde oyun konsolu keyfi de sunulacak.

Kokpitteki en sıra dışı nokta kuşkusuz yeni direksiyon. Direksiyon simidi demiyoruz çünkü güncellenen Tesla Model S ve Model X’te yönlendirme elemanı K.I.T.T. ya da namıdiğer Kara Şimşek’i hatırlatan bir yapıda. Amerika’da tıp onayı alan ve adeta Tesla’nın tam otonom sürüş için hazır olduğuna da bir işaret olarak kabul edilebilecek olan direksiyonun Avrupa Birliği için bu haliyle onay alıp almayacağı henüz belli değil.

Tesla daha önce menzil ve hızlanma konularında referans olmayı başarmış bir üretici. Ancak son dönemde ortaya çıkan daha yeni elektrikli otomobiller karşısında açıkçası Amerikalıların “havası biraz kaçmıştı”. Güncelleme, güç, menzil ve performans konularını çok ciddiye aldığını gösteriyor.

Model S’te üç versiyon sunuluyor. Baz versiyon iki elektrikli motora sahip, menzili 663 km, 0-100 km/s hızlanması 3,2 saniye ve maksimum hızı da 250 km/s. Orta versiyon olan üç motorlu Plaid versiyonu 1034 HP gücünde, maksimum hızı 320 km/s ve 0-100 km/s süresi de 2,1 saniye. Bu versiyon için iddia edilen menzil 628 km. Model S’in en üst versiyonu olan Plaid+ ise 1100 HP’nin üzerinde güce sahip. Menzili 840 km’nin üzerinde olarak açıklanan Tesla Model S Plaid+ için 0-60 mil/s süresi 1,99 saniye olarak açıklanırken 0-100 km/s için 2,1 saniyeden az açıklaması yapılıyor. Maksimum hız Plaid versiyonu ile aynı ancak 0-400 metre süresi 9 saniyeden az.

Tesla Model X de aynı kokpit değişiklikleri ile karşımıza çıkarken baz versiyon 580 km menzil, 250 km/s maksimum hız ve 3,2 saniyelik 0-100 km/s değerleri sunuyor. Model X’in Plaid versiyonu için menzil 547 km olarak açıklanırken maksimum hızı 262 km/s ve 0-100 km/s süresi de 2,6 saniye. Tasarımda yapılan küçük değişikliklerle birlikte otomobilin aerodinamik sürtünme katsayısı 0,25 Cd olmuş ve bu da dünyanın en aerodinamik SUV’u anlamına geliyor.

Tesla Model S ve Model X, Nisan ayında Amerika’da yollara çıkarken Avrupa pazarıyla buluşması ise Eylül ayını bulacak.