İlk neslin yollara çıktığı 2002 yılından bu yana küçük sınıfın en renkli üyeleri arasında yer alan Citroen C3 güncel neslinde yoluna makyajla devam ediyor. Yenilenen ön tasarımda yapılan küçük değişikliklerle birlikte daha agresif ve aynı zamanda da dinamik görünen Citroen C3’ün yan tasarımında da Airbump adı verilen plastik koruma bölümleri elden geçirilmiş. Yeni renk kombinasyonları ve jant seçenekleri de makyajın dışarıdan görülen etkisini tamamlamış.

İç mekanda özgün kokpitte yapısal bir değişiklik yapılmazken yeni dekorlarla birlikte daha taze bir atmosfer elde edilmiş. Bununla birlikte üst donanım seviyesinde dokunmatik ekrandan kontrol edilen havalandırma sistemi çok pratik kullanılmıyor. Otomatik şanzımanın “Sport” modu seçim düğmesi ve vites şeması da hala kolay erişilir bir noktada değil. Makyajla birlikte eklenen Advanced Comfort koltuklar Citroen’in C5 Aircross’ta kullandığı ve büyük beğenimizi kazanan konforlu koltukları küçük sınıfa taşımış. Otomobilde geçirilen zamanın kalitesini arttıran koltuklar çok başarılı. Yaşam alanı sunduğu genişlik ve ferahlıkla sınıfının en iyileri arasında yer alıyor.

1,2 lt atmosferik ve benzinli motorlarla satılan Citroen C3’ün 110 HP’lik turbo versiyonuyla konuk ettik. Bu sınıf için yeterli ve hatta atak denebilecek performans değerleri kazandıran 3 silindirli motor, düşük tüketimiyle de yüz güldürüyor. Şehir trafiğinde 5,7 lt/100 km olarak gerçekleşen ortalama tüketim başarılı. Motora eşlik eden 6 kademeli otomatik şanzıman da sürüş kalitesini arttıran önemli bir detay. Sertlikten kaçınan bir altyapıya sahip olan Citroen C3, mutlak önceliği sportiflik ve sürüş dinamizmi olan tüketicilere fazla gevşek gelebilir. Bununla birlikte otomobilin günlük kullanımda sunduğu konfor ve huzur alkışı hak ediyor.