Sürüş Keyfi

Subaru Forester 2.0i e-Xclusive

Kompakt SUV sınıfının öncü ve karakter sahibi markası Subaru, yeni Forester’da da boxer motor geleneğine sadık kalırken bu kez yatay pistonlu motoru elektrik enerjisiyle destekleyerek hibrit çağına da ayak uydurmuş.

Tasarım anlamında bugünün crossover tarzı yerden yüksek kompaktlarından ayrılan Forester gerçek bir SUV olduğunu görünümüyle de teyit ediyor. 4625 mm uzunluğundaki otomobilin 1730 mm’lik yüksekliği de sınıfındaki rakiplerinden fazla. 220 mm’lik zemin yüksekliği de yine gerçek bir arazi aracına yakışan bir değer.

İç mekanındaki kalite hissi yüksek olan yeni Forester’da dokunmatik ekranda Apple CarPlay ve Android Auto desteği sunulurken klasik anlamda fiziksel kontrol elemanlarından vazgeçilmemiş olması kullanımı kolaylaştırıyor. Sürücünün yüz hareketlerini takip eden bir araç içi kamera sistemi gözlerin kapanması veya bakışların yoldan uzaklaşması haline sesli uyarıyla güvenliği destekliyor. Isıtılabilir ön ve arka koltuklar ile direksiyon sistemi kışı yoğun biçimde yaşayan bölgelerde çok faydalı.

150 HP gücündeki 2,0 lt’lik benzinli motora eşlik eden elektrikli motor, otopark içi sürüşlerde veya trafiğin çok sıkışık olduğu durumlar gibi hızın çok düşük olduğu sürüş koşullarında elektrikli olarak yol almaya izin verirken hız yükseldiğinde benzinli üniteye destek veriyor. Çekiş gücü yeterli olan hibrit sistem performans mucizesi yaratmazken ortalama yakıt tüketimi şehir ağırlıklı gerçek yol koşullarında 9,0 lt/100 km civarında gerçekleşiyor. Önceki Forester nesillerinde 2,0 lt’lik benzinli motorun şehir içindeki ortalama tüketimi 11 lt/100 km civarlarındaydı.

Boxer motorların dikey pistonlu klasik motorlara göre daha alçağa yerleştirilebilmesiyle birlikte ağırlık merkezi üzerindeki olumlu etkilerinden Subaru onlarca yıldır yararlanıyor. Forester da yüksek yapısına rağmen başarılı 4 tekerlekten çekiş sistemi, iyi süspansiyon ayarlarıyla yol tutuş açısından sorunsuz bir otomobil.

Fiyat konusuna çok girmeye gerek yok. Çünkü yüksek ÖTV diliminde yer almasıyla başlangıç fiyatı 600 bin TL’nin üstünde. Daha net söylemek gerekirse 3 Ekim itibarı ile başlangıç fiyatı 617.022 TL ve en üst donanım paketinde fiyat 676.543 TL.

Exit mobile version