Silentium, akustik üzerine çalışmalar yapan İsrailli bir teknoloji şirketi. Farklı sektörler ve ortamlarda gürültüyü azaltmak için farklı teknolojiler kullanan Silentium şimdi de otomobillerin yaşam alanlarındaki istenmeyen gürültüleri yok etmek için çözümler sunmaya başladı. Active Acoustics adı verilen yazılımla birlikte özellikle yol gürültüsünün yüzde 90’a varan oranda yok edildiği iddia ediliyor. Bu teknolojiyi seri üretimde kullanan ilk modeller JLR’den Jaguar F-Pace ve Land Rover Range Rover Velar.

Silentium’un sunduğu çözümü üst seviye kulaklıklarda karşımıza çıkan gürültü önleme sistemine benzetmek mümkün. Otomobilin şasisinde farklı noktalara yerleştirilen en fazla 6 akselerometre (ivmeölçer) istenmeyen yol gürültüsünü belirleyip Silentium tarafından geliştirilen yazılımın kullanıldığı kontrol ünitesine sinyal yollayarak yolcuların kulaklarında gürültü ile aynı anda duyulmasını ve istenmeyen gürültünün baskılanmasını sağlıyor. Bu işlem sırasında 20 Hz ile 1 kHz frekans aralığındaki gürültünün yüzde 90’a varan oranda yok edildiği iddia ediliyor.

Silentium’un geliştirdiği teknoloji akla ilk bakışta sadece konforu arttıran bir çözüm fikrini getirse de daha geniş açıyla bakıldığında sessiz bir yaşam alanının sürücünün yorgunluğunu azaltıp sürüş güvenliğini arttırdığı da söylenebilir. Ayrıca yazılımsal bir sessizlik çözümü daha az yalıtım malzemesi kullanılmasını sağlayarak otomobilin hafiflemesini ve verimliliği de destekliyor.