1997’de yollara çıktığı tarihten bu yana hafif ticari araç sınıfının en önemli oyuncularından biri olan Renault Kangoo yeni nesliyle hazır. 2021’in ilk çeyreğinde satışa sunulması beklenen yeni Kangoo artık daha keskin ve ciddi bir tasarıma sahip. Kangoo ismini bundan sonra Scenic’in yerini alması için hazırlayan Renault, buradan hareketle yeni Kangoo’yu MPV karakterli olarak geliştirmiş.

İç mekanda Clio ve Captur’dan alınan kumanda elemanları ve tasarım detaylarının kullanıldığı kokpit dikkat çekerken ahşap görünümlü kaplamalar gibi detaylar hafif ticari ruhunu arka planda bırakıp yeni Kangoo’nun binek kullanım öncelikli olduğunun da işaretini veriyor.

Yeni Kangoo aynı zamanda Mercedes logolu bir ikize de sahip olacak. Mercedes T Serisi yeni Kangoo ile aynı altyapıyı ve teknolojileri kullanırken tıpkı Kangoo gibi yüzde 100 elektrikli bir EQT versiyonu da sunulacak. Motor seçeneklerinin temelini Clio’dan tanıdığımız üniteler oluştururken hibrit versiyon şimdilik gündemde değil.

Kangoo daha önce olduğu gibi ticari ve binek versiyonlarla üretilmeye devam ederken ticari versiyondaki Easy Side Access özelliği dikkat çekiyor. B sütununun olmadığı bu yapıda otomobilin yan kapıları açıldığında 1416 mm’lik yan yükleme açıklığı ortaya çıkıyor. Bu değer bir önceki neslin 2 katı.

Fransa’da üretilecek olan Kangoo ağırlıklı olarak Avrupa pazarında satılacak. Renault, yeni Kangoo’ya daha ekonomik bir alternatif sunmak ve daha küçük ticarilerle rekabet edebilmek için Express adını canlandırıyor.

Dacia Dokker’ın modernize edilmiş bir versiyonu olan Express hem daha küçük, hem de daha basit bir model olacak. Özellikle kokpit tasarımı ve kalitesiyle donanım özelliklerinde bir “bütçe” modeli olduğunu belli edecek olan Renault Express, Fas’ta üretilecek.