Alman marka “Porsche Unseen” adını taşıyan bir kitapla 2005-2019 yılları arasında geliştirilen bugüne kadar gizli tutulan 15 konseptini gün yüzüne çıkartıyor. Modellerin ilk kara kalem eskizlerinden bilgisayar çizimlerine, 1:1 kil modellerinden üretime hazır prototiplere kadar uzanan tüm adımları gösteren 328 sayfalık bu çalışmada fotoğrafları Stefan Bogner çekerken metinler Jan Karl Baedeker’in imzasını taşıyor.

Kitaptaki konseptlerden bazıları şöyle:

Porsche 919 Street

LeMans’da yarışan LMP1 kategorisi otomobili 919 Hybrid’in trafiğe çıkma izni olan bir kardeşi nasıl olurdu sorusuna cevap veren 919 Street’te yarış otomobilinin 2,0 lt’lik V4 hybrid motoru görev yapıyor.

Porsche Vision Spyder

1954 yılının Porsche 550-1500 RS Spyder’ından ilham alan Vision Spyder konsepti plakalığındaki “Little Rebel” yazısıyla James Dean ve “Little Bastard”a da selam veriyor. Porsche için sıra dışı bir tercih olan dikey şerit farlarıyla çok farklı görünen konseptin takla barı da özgün bir yapıda. Otomobilin enini kaplayan ışık bandı güncel Porsche modellerinde de karşılık bulurken arka difüzör çok heybetli.

Porsche Vision Renndienst

Porsche’nin geçmişte yarış departmanının lojistik ihtiyaçları için kullandığı VW T1’den ilham alan konsept muhtemelen bir ticari aracın olabileceği en sportif ve çekici tasarımlardan birini yansıtıyor. Yarış kaskının vizörünü hatırlatan ön ve yan camlarıyla dikkat çeken Vision Renndienst kim bilir belki de geleceğin şehir içi ulaşım çözümüne Porsche yorumu da olabilir.