James Dean sadece tarzı ve rol aldığı filmlerle değil aynı zamanda otomobillere ve motorsporlarına olan ilgisiyle de iz bırakmış bir yıldız.

30 Eylül 1955’te “Little Bastard” lakabını verdiği Porsche 550 ile geçirdiği trajik bir kazada hayatını kaybeden James Dean’in 550’si de otomobil tarihinin en kült modelleri arasında yer alıyor.

Porsche, 2008 yılında Walter De Silva yönetiminde, 550’yi ve dolayısıyla James Dean’i anmak için bir konsept geliştirdi. Bugüne kadar Porsche arşivinde saklı tutulan 550one konsepti Walter De Silva’nın resmi Instagram hesabında paylaşıldı. Ferdinand Porsche’nin torunu Ferdinand Piech’in talimatı ile geliştirilen ortada motorlu boxer, aynı zamanda o dönemde gündeme gelen 4 silindirli yeni bir baz model için de bir etüt olmuştu.

Volkswagen Grubu’nun benzer dönemli spor konseptleri Audi Detroit e-tron ve VW BlueSport’un kardeşi olan 550one’da dedeleri 356 ve 550’yi hatırlatan retro çizgilerle çok minimalist ve zamansız bir tasarım ortaya çıkmış.

İç mekan da karoserle uyumlu bir tarzı yansıtırken kapılardaki havalandırma ızgaraları ve açıkta bırakılan vites yolları göz kamaştırıyor.

Önceki İçerikSahibinden.com: İkinci El Raporu
Sonraki İçerikYeni Fiat Egea: Fiyatları Ortaya Çıktı.