İtalyan Hava Kuvvetleri’nin hava akrobasi ekibi Frecce Tricolori, konusunda dünyanın en iyilerinden biri olarak kabul ediliyor. 60’ncı yılını kutlamaya hazırlanan Frecce Tricolori için Pagani de özel bir versiyona imza attı.

Bu aslında Pagani’nin Frecce Tricololori için ilk özel kreasyonu değil. Horacio Pagani’nin kurucusu oldu İtalyan egzotik spor otomobil üreticisi, 2010 yılında da o dönem ürettiği otomobil olan Zonda’nın Tricolore isimli özel versiyonuna imza atmıştı. Bu kez karşımızda bir Huayra var. Satış fiyatı vergiler hariç 5,5 milyon Euro olarak belirlenen bu nadide koleksiyon parçası da tıpkı 10 yıl önceki Zonda Tricolore gibi sadece 3 adet üretilecek.

Huayra Roadster üzerinden geliştirilen Huayra Tricolore’nin gövdesinde Frecce Tricolore’nin gösteriş uçuşlarında kullandığı Aermacchi MB-339A P.A.N. jet uçağından ilham alınmış. Otomobilin ön tamponu, yan hava kanalları, arka difüzörü ve arka kanadı standart bir Huayra Roadster’dan ayrılırken arka kanatta tıpkı Frecce Tricolore’nin uçaklarında olduğu gibi kaçıncı otomobil olduğuna dair bir rakam yer alıyor. Savoy Azure gövde rengi karoserde İtalyan bayrağının “Tricolore”si yer alıyor.

Göz kamaştıran otomobilin tasarımındaki en özel nokta hiç şüphesiz ön kaputtaki “Pitot Tüpü”. Uçaklarda kullanılan ve uçağın gerçek hızının ölçülmesini sağlayan bu havacılık donanımı Huayra Tricolore’yi eşsiz hale getiriyor. Otomobilin kokpiti standart bir Huayra’da bile baş döndürürken Tricolore’de daha da aykırı bir hale getirilmiş ve gösterge tablosunun üzerine bir anemometre eklenmiş.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Motor: Pagani V12 60°, 36 supap, 5980 cc, ikiz turbo

Güç: 618 kW (840 HP) 5.900 d/d

Tork: 1100 Nm 2.000-5.600 d/d

Aktarma: Arkadan itiş, 7 kademeli Xtrac otomatikleştirilmiş manuel şanzıman, elektromekanik diferansiyel

Frenler: Brembo, hava kanallı karbon-seramik diskler, ön diskler 398×36 mm, 6 pistonlu kaliperler; arka diskler: 380×34 mm, 4 pistonlu kaliperler

Lastikler: Pirelli P Zero Trofeo R, ön: 265/30 R20; arka 355/25 R21

Süspansiyon: çift üçgen bağımsız kollar, elektronik kontrollü yay ve amortisörler

Şasi: Monokok, Pagani Carbo-Titanium HP62 G2 ve Carbo-Triax HP62, önde ve arkada boru tipi çelik alt çerçeveler

Kuru ağırlık: 1270 kg

Önceki İçerikOpel Crossland: Türkiye’de Satışta
Sonraki İçerikKia Sportage: Sürüş İzlenimi