Sürüş Keyfi

Nissan Z Proto

Nissan’ın 50 yıllık Z Coupe geleneğinin son temsilcisi önümüzdeki günlerde yollara çıkmak için artık geri sayımda. Z Proto adını taşıyan seri üretime hazır konsept, bu mirası modern zamanlarla buluşturuyor.

Japon spor otomobilleri özellikle Amerika pazarında 70’li yıllardan itibaren büyük ilgi görmeye başlamıştı. Amerikan otomobillerine göre çok daha hafif, çevik ve ekonomik olmalarına eşlik eden yüksek performans da işin içine girince Uzakdoğulu sporcular yeni bir kültürün doğmasına neden olmuştu. İşte bu kültürü başlatan modellerin başında Nissan’ın Z Coupe’lerinin ilki olan 240Z geliyor. Farklı isimler altında 6 nesli geride bırakan Nissan Z Coupe, yedinci neslini Z Proto konseptiyle karşımıza çıkarttı.

Teknik detayları tam olarak açıklanmayan arkadan itişli otomobilde çift turbo beslemeli bir V6 görev yapacak ve güç 400 HP civarında olacak. Spor otomobillerin de otomatik şanzıman modasına uyduğu günümüzde manuel şanzıman ve mekanik el freniyle geçmişe selam veren Z Proto’nun tasarımında Nissan’ın Z Coupeleri etkin rol oynuyor. Uzun motor kaputu ve eğimli tavan gibi iki ana tasarım unsurunu koruyan Z Proto’nun yüzünde de dikdörtgen hava girişi hem ilk 240Z’ye hem de son 370Z’ye göndermede bulunuyor. Ancak bu tercihin genel tasarımla uyumlu olup olmadığı tartışmaya açık.

2 kişilik yaşam alanında kokpitin yerleşiminde de 240Z örnek alınırken en üstte yer alan 3 adet dairesel analog gösterge retro esintisi yaşatıyor. Buna karşın 12,3 inçlik dijital gösterge tablosu ve dokunmatik ekranlı multimedya sistemi 2020’de olduğumuzu hatırlatıyor.

Exit mobile version