Nissan yerel modeller sunma konusunda tecrübeli ve istekli bir marka. Avrupa, Asya ve Amerika olarak kabaca üçe ayırabileceğimiz pazarlarda, farklı beklentilere uygun, özel çözümler sunmayı seven Nissan, özellikle Amerika’da hatırı sayılır bir popülariteye sahip olan iki modelinin yeni nesillerini tanıttı.

Beşinci nesliyle bu yaz satışa sunulacak olan Nissan Pathfinder, ilk üç nesliyle Türkiye’de de satılmış bir modeldi. Döneminin Navara platformunu kullanan üçüncü nesli ülkemizde de popüler sayılabilecek satış adetleri yakalayan Pathfinder’ın yeni nesli Amerika, Rusya ve Ortadoğu pazarlarında rekabetçi bir pozisyonda olacak.

Sert ve keskin yüzeylerden oluşan karoser tasarımında ikonik bir model olan ilk nesilden üç delikli hava girişi, köşeli çamurluklar ve çapraz C sütunu gibi detaylar alınmış. 5004 mm uzunluk, 1979 mm genişlik ve 1778 mm yükseklik değerleri sunan yeni Nissan Pathfinder’ın aks mesafesiyse 2901 mm. Bir önceki neslin güncellenmiş platformunu kullanan otomobilin motor kaputunun altında ilk etapta 288 HP güç ve 351 Nm tork üreten 3,5 lt’lik atmosferik V6 görev yapacak. Bir önceki nesilden alınan motorda artık CVT yerine tork konvertörlü 9 kademeli bir otomatik şanzıman kullanılıyor. İlerleyen süreçte bir hibrit versiyon da seçenekler arasına eklenecek.

Amerikan standartlarında orta boy bir aile otomobili olarak kabul edilen SUV’da üç koltuk sırası ve farklı oturma konfigürasyonları sunuluyor. İkinci sırayı iki bağımsız ve daha yüksek konumlu koltuklarla zenginleştirmek mümkünken, her koltuk sırasında havalandırma ayarları, USB bağlantıları, eşya gözlerine yer verilmiş. NVH (gürültü, titreşim, sertlik) seviyesinde ciddi iyileştirmeler yapıldığını iddia eden Nissan, bunu sağlamak için akustik yalıtımlı camlar, daha kalın arka kapı camları, daha yoğun kapı ve taban yalıtımı kullanılarak bir önceki nesille karşılaştırıldığında kabindeki gürültü seviyesinin yüzde 60’a varan oranda azaltıldığını söylüyor.  Kokpitte 9 inçlik bir bilgi ekranı ve 12,3 inçlik dijital gösterge tablosuna yer verilirken fiziksel kumandalardan vazgeçilmemiş olması kullanışlılık ve ergonomi açısında bir artı.

Yeni Nissan Pathfinder’ın platform kardeşi olan Nissan Frontier da markanın bir diğer yeniliğini oluşturuyor. Türkiye’deki Navara’nın Amerika’daki karşılığı diyebileceğimiz Frontier, yeni neslinden önceki dönemde ilk nesil Navara’nın ikiz modeliyken yeni tanıtılan nesil güncel Navara’dan farklı bir model haline geldi. Tıpkı yeni Pathfinder gibi 80’lerdeki atası Hardbody’den görsel detaylar sunan yeni Frontier’da da 3,5 lt’lik atmosfer V6 görev yapıyor. 315 HP güç ve 381 Nm tork üreten motor 9 kademeli otomatik şanzımanla işbirliği yapıyor. PRO-4X donanım seviyesinde Bilstein amortisörler, taban koruma sacı ve Dana arka aks sunuluyor.