Bu yılın son çeyreğinde Türkiye’de de satışa sunulacak olan yeni Nissan Qashqai’de sunulacak olan motorların detayları da ortaya çıkmaya başladı. Dizel motorlarla vedalaşan yeni Nissan Qashqai’de mevcut modelde sunulan 1,3 lt’lik benzinli güç ünitesi modernize edilmiş ve 12 volt mild hybrid özellikleri eklenmiş versiyonlarıyla kullanılacak.

140 HP gücündeki baz motor seçeneği sadece önden çekişli ve 6 ileri vitesli olarak üretilirken sahip olduğu maksimum tork 240 Nm olarak açıklanıyor. 158 HP gücündeki 1,3 lt’lik ünitede manuel şanzıman tercih edildiğinde güç aktarımı ön tekerlekler üzerinden gerçekleşirken yeni nesil CVT şanzıman Xtronic ile birlikte 4×4 opsiyonu da sunulacak. 158 HP’lik motorun maksimum torku manuel şanzımanda 260 Nm, CVT’de ise 270 Nm. Frenleme esnasında ortaya çıkan ve Lityum-iyon bataryada depolanan enerji hem start-stop sisteminin daha akıcı ve verimli çalışmasına yardımcı oluyor hem de hızlanmalarda ek performans sağlıyor. Nissan, mild hybrid sistemin 20-110 km/s aralığında 20 saniye boyunca 6 Nm tork katkısı sağladığını ifade ederken içten yanmalı motor 18 km/s’nin altındaki hızlarda frene basıldığında otomatik olarak kapanıyor. Nissan tarafından ALiS (Advanced Lithium-ion System) olarak adlandırılan hibrit sistem yeni Nissan Qashqai’nin ağırlığını yaklaşık 22 kg arttırırken Nissan’ın iddiasına göre karbondioksit salımını 4 g/km azaltıyor.

Yeni Nissan Qashqai’de ilk kez sunulacak olan e-POWER versiyonu, Honda CR-V Hybrid’i hatırlatan bir çalışma prensibine sahip. Bu sistemi Avrupa’da kullanan ilk Nissan modeli olacak olan yeni Nissan Qashqai’de değişken sıkıştırma oranına sahip 1,5 lt’lik benzinli bir motor jeneratör olarak görev yapıyor. 157 HP gücündeki benzinli motorun tekerlekleklerle hiçbir bağlantısı yok ve tek görevi otomobilde görev yapan 190 HP gücündeki benzinli motorun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayan bataryaları beslemek. Yani teorik olarak menzil arttırıcı içten yanmalı bir motora sahip yüzde 100 elektrikli bir otomobilden bahsediyoruz. Benzinli motorun bataryaları beslemek için ideal çalışma devrini korumasıyla yakıt tüketiminin benzer güçte bir içten yanmalı bir motorun tekerlekleri hareket ettirmesine göre çok daha düşük olacağı iddia ediliyor.