Nissan’ın adeta bir sınıf yaratıcısı olarak kabul edilen kompakt crossover modeli Qashqai 2021’in ilk çeyreğinde karşımıza üçüncü nesliyle çıkmaya hazırlanıyor.

Nissan, otomobil hakkında ilk resmi detayları açıklarken kamuflajlı prototipler de ortaya çıktı. Renault-Nissan-Mitsubishi İttifakı’nın CMF-C isimli yeni platformunu Avrupa’da kullanacak ilk model olan yeni Qashqai’de artık dizel motorlar sunulmayacak. Bunun yerine benzinli, mild hybrid ve tam hybrid motor seçeneklerine yer verilecek. Otomobilde görev yapacak olan tam hibrit versiyon geleneksel sistemlerden farklı bir çalışma prensibine sahip olacak.

Honda’nın hibrit sistemini hatırlatan e-Power isimli sistemde, içten yanmalı (benzinli) motor bir jeneratör gibi kullanılacak ve elektrikli motora ihtiyaç duyduğu enerjiyi sunan bataryaları dolduracak. Başka bir deyişle benzinli motor otomobilin tekerlekleriyle bağlantılı olmayacak. Bu tercihin avantajlarını elektrikli otomobillerin menzil sorununu yaşatmaması ve elektrikli motorların anlık güç sunumunu sağlaması olarak özetlemek mümkün.

Yeni platformda güncel Qashqai’ye göre ultra yüksek güçlü çelik kullanımı yüzde 50 artarken rijitlik de yüzde 41 yükselmiş. Çıplak karoser ağırlığı 60 kg azalan yeni nesilde kapılar, ön çamurluklar ve motor kaputu alüminyumdan üretilirken bagaj kapağında kompozit malzeme tercih edilmiş.

Jant ölçüsü 19 inçe kadar olan önden çekişli versiyonlarda torsiyon tipi bir arka aks kullanacak olan Nissan, 20 inçlik önden çekişli versiyonlarda ve tüm 4×4 versiyonlardaysa çok kollu bir arka aks tercih ediyor.

Tasarım anlamında kamuflajlı gövde sır tutma konusunda başarılı olsa da otomobilin yüzünde Amerika’da satışa sunulan yeni Rogue (X-Trail) modelindeki gibi iki parçalı aydınlatma elemanlarını fark etmek mümkün.