Pick-up sınıfının önemli oyuncaları arasında yer alan Nissan Navara, güncel neslinde ikinci kez makyajlandı. 2021’in ikinci çeyreğinde soldan direksiyonlu ülkelerde satışa sunulacak olan makyajlı Navara’da önceliği sağdan direksiyonlu versiyon alıyor. Bunun nedeniyse kamyonetin bundan sonraki tek üretim yeri Tayland olacak. Başka bir deyişle artık İspanya’da üretilmeyecek.

Makyajın görsel etkisini en yoğun gördüğümüz yer Navara’nın yüzü olurken yeni farlarda tam LED teknolojisine geçilmiş. Çıkıntılı ve daha büyük hale gelen ön ızgara ile birlikte daha güçlü görünen kamyonetin arka kısmında da stopların deseninde ve yük bölümünde küçük değişiklikler yapılmış.

İç mekandaki değişiklikler karoserle karşılaştırıldığında nüansı geçmezken artan USB girişleriyle birlikte yolcuların mobil cihazlarının şarj etmeleri kolaylaştırılmış. Küçülen direksiyon simidindeki kumandalara da hafif dokunuşlar yapılırken yeni koltuk minderlerinin konforu arttıracağı iddia ediliyor.

İlk makyajda motorların verimliliğini ve dayanıklılığını arttırmak için çelik pistonlar, yeni motor içi kaplamalar kullanan ve sıkıştırma oranını 15,4’ten 15,1’e düşüren Nissan bu güncellemede teknik anlamda değişikliklere gitmemiş. Arka aksın güçlendirilmesiyle taşıma kapasitesinin artacağı söylenirken direksiyon kutusundaki değişikliklerle tepkilerin canlandığı ve konfor seviyesinin de yükseleceği iddia ediliyor.

Son dönemde Ford’un Raptor veya Toyota’nın Invincible gibi daha fazla donanım ve araziye uygunluk vaat eden “top modelleri” gibi Nissan da Navara’da PRO-4X versiyonu sunmaya başlıyor. Bu arada tamamen yeni bir Nissan Navara beklentisinde olanların yaklaşık 5 yıl beklemesi gerekecek. Çünkü yeni nesil Mitsubishi L200 ile birlikte geliştirilecek ve piyasaya çıkış tarihi için 2025 yılından bahsediliyor.