Türkiye’de doksanlarda roadster karoserli MG F modeliyle popüler olan ve Rover’ın sportif modellerine de imza atan MG markası uzun süredir Çinli otomotiv devi SAIC Grubu çatısı altında hayatını sürdürüyor. Çin ve İngiltere pazarında popüler bir marka olmayı sürdüren MG, Türkiye pazarına da dönüş yaptı.

Doğan Holding kuruluşu Doğan Trend Otomotiv tarafından Ocak ayında yüzde 100 elektrikli bir kompakt SUV olan ZS EV ile ön satışı başlayacak olan markanın 2021 içinde içten yanmalı motora sahip modellerinin de ithal edilmesi planlanıyor.

Mayıs ayında ilk teslimatları gerçekleşecek olan MG ZS EV, 4314 mm uzunluğunda, 1809 mm genişliğinde ve 1620 mm yüksekliğe sahip. Boyutlarına bakıldığında küçük ve kompakt sınıf arasında yer alan MG ZS EV’nin bagaj hacmi de 448 litre.

Genel beğeniye hitap edecek, sade ve şık bir tasarım sunan otomobilin iç mekanında da geleneksel ve kolay anlaşılır bir kokpite yer verilmiş.

Sınıfının Türkiye’de satılan ilk örnekleri arasında yer alan MG ZS EV’nin motor kaputunun altında 143 HP (105 kW) güç ve 353 Nm tork üreten elektrikli motor yer alıyor. 280 kg ağırlığındaki 44,5 kWh kapasiteli batarya ile birlikte otomobilin WLTP’ye göre karma sürüş menzili 262 km iken WLTP’ye göre şehir içi sürüş menziliyse yaklaşık 372 km. 0-100 km/s hızlanması için 8,5 saniye süresi verilirken maksimum hız 140 km/s’de sınırlandırılmış.