Mercedes’in geleceği elektrikli ve EQ modelleri bunun temelini oluşturacak. Orta sınıf SUV modeli EQC ile başlayan elektriklenme şimdi de EQA ile devam ediyor.

Mercedes, EQC’de ilk EQ modeli de olmasının etkisiyle baştan sona özgün bir tasarıma imza atarken EQA, kompakt SUV GLA’nın yüzü ve arka tasarımı değiştirilmiş elektrikli versiyonundan başka bir şey değil.

Tanıtılan ilk versiyon olan EQA 250’de görev yapan elektrikli motor 190 HP güç ve 375 Nm tork üretiyor. 66,5 kWh kapasiteli lityum iyon batarya tarafından beslenen motor ön tekerlekleri hareket ettirirken farklı motor seçenekleri ve 4×4 aktarma da ilerleyen günlerde tanıtılacak. EQA 250, 0-100 km/s hızlanması için 8,9 saniyeye ihtiyaç duyuyor ve maksimum hızı da 160 km/s.

NEDC’ye göre maksimum sürüş menzili 480 km olan EQA’nın gerçek hayat koşullarını daha iyi yansıtan WLTP normuna göre menzili testleri devam ettiği için resmi olarak açıklanmış değil ama 425 km seviyesi yakalanacağını biliyoruz. İlerleyen süreçte sunulacak olan daha yüksek kapasiteli batarya ile birlikte WLTP menzili 500 km seviyesini aşacak. AC tipi duvar şarj ünitesi ile tam şarj süresi 5 saat 45 dakika olarak açıklanıyor ve %10’dan %80’e şarj süresi 30 dakika.

2021’in ilk çeyreğinde Türkiye’de satışa sunulacak olan Mercedes EQA’nın resmi tanıtım videosu.

EQA, EQ ailesinin imzası olan ön ızgara ve kendine özgü farlarıyla birlikte özel bir otomobil etkisi yaratmayı başarırken, profil tasarımı GLA ile aynı. Arkada revize edilen stoplar bir ışık bandı ile bağlanarak GLA’dan farklılaşılmış. Plakalığın bagaj kapağından tampona alınması da yine EQA’ya özgü. 4465 mm uzunluğundaki EQA, GLA’dan 55 mm daha uzun. Bununla birlikte 340 litrelik bagaj hacmi GLA’dan 100 litre daha az.

Karoserdeki dikkat çekici özgün tasarım detaylarına karşılık kokpit, mavi dekorlar dışında, GLA’dan alınmış. Çift ekranlı kokpitte EQ modellerine özel navigasyon sistemi, otomobilin şarj durumuna göre şarj istasyonlarını da hesaplayarak rota hesabını aktif bir biçimde gerçekleştiriyor.