Mercedes’in geleceği elektromobilite üzerinden devam edecek. Bunun ilk adımını olan, markanın ilk yüzde 100 elektrikli seri üretim otomobili EQC’yi V serisinin elektrikli versiyonu olan EQV takip etmişti.

EQ modelleri bu yılın başından itibaren artmaya başlıyor. Ailenin üçüncü üyesi, GLA’nın elektrikli versiyonu olan EQA, Macaristan’daki Kecskemet Fabrikasında üretilmeye başladı ve 20 Ocak 2021’de resmi olarak tanıtılacak. Modelin Çin pazarı için üretimi 2021’de Pekin’de de başlayacak.

GLA’nın 7 kişilik büyük kardeşi GLB de 2021’de elektriklenmiş haliyle EQB adını alarak karşımıza çıkıyor. EQA ile aynı tesislerde üretilecek olan EQB de, tıpkı EQA gibi, içten yanmalı motora sahip ana modelden kendine has ön ızgara, mavi dekorlar gibi küçük detaylar ile ayrılacak. EQA ve EQB’nin maksimum sürüş menzili 420 km civarında olacak. 60 kWh ile 110 kWh arasında değişen kapasiteli bataryalar tarafından beslenen elektrikli güç ünitesinin 150 kW, 200 kW ve 250 kW seçenekleri ile sunulması bekleniyor. Şarj süresi resmi olarak açıklanmış olmasa da 20 dakikada yüzde 70 şarj imkanı veren güçlü bir şarj sistemi kullanılacak.

EQ modelleri arasında amiral gemisi olarak konumlandırılan EQS’nin üretimi 2021’in ilk yarısında Sindelfingen’deki Factory 56’da başlayacak. Standart S Serisi ve Maybach S Serisi ile aynı bantlardan inecek olan otomobil S Serisi’nin elektrikli versiyonu olarak özetlenebilir. Ancak karoser tasarımı baştan sona modele özgün. Kokpit ve yaşam alanında ise S Serisi’nden tanıdığımız bir atmosfer kullanılıyor.

Mercedes’in lüks ve üst sınıf modelleri için kullanacağı elektrikli platformda üretilen ilk otomobil olacak olan EQS’ye 2022’de bir de SUV kardeş gelecek. 700 km civarında menzil sunması beklenen elektrikli amiral gemisinin SUV versiyonu Amerika’da Tuscaloosa Fabrikasında üretilecek.

2021’in ikinci yarısında Bremen ve Pekin fabrikaları EQE’nin de doğumuna sahne olacak. İçten yanmalı motora sahip E Serisi’nden kısa bir otomobil olacak olan EQE, bununla birlikte daha geniş bir yaşam alanı sunacak. 2022 yılında tıpkı EQS gibi EQE’nin de SUV versiyonu Amerika’da üretilmeye başlayacak.