Sürüş Keyfi

Makyajlı Skoda Octavia Tanıtıldı

Skoda, dünya genelinde en çok tercih edilen modeli olan kompakt sınıf temsilcisi Octavia’yı güncelledi. Octavia Sedan ve Octavia Combi modelleri, Temmuz ayından itibaren Türkiye’de de satışa sunulacak.

Yenilenen tasarımı, yeni bilgi-eğlence sistemleri, yeni güvenlik sistemleri ve daha fazla sürdürülebilir materyal kullanımıyla dikkat çeken Octavia, özellikle ön tasarımında etkili görsel değişikliklere sahip. Modern nesliyle 1996’dan bu yana 7 milyonun üzerinde satış adedine ulaşan Octavia, dördüncü nesliyle birlikte müşterilerine daha fazla konfor, teknoloji, güvenlik, performans ve çevreci yaklaşım sunuyor.

İç ve dış detaylardaki mükemmellik

Yenilenen Skoda Octavia Sedan ve Combi modeli, her detayıyla daha rafine hale gelecek şekilde güncellendi. Yenilikler arasında yeni ön-arka tampon tasarımı, yeni ön ızgarası, ikinci nesil LED Matrix farlar, yeni tasarıma sahip LED stoplar ve yeni jant tasarımları yer alıyor. Aracı her açıdan daha da rafine hale getiren Skoda, markanın imzası haline gelen ön far grubunun iç kısmında, ayırt edici bir mavi renk veren benzersiz kristal element olan Crystallinium’a yer verdi. Bazı detaylarıyla bir üst sınıftaki yeni Superb modelinden de ilham alan Octavia, daha sportif bir tarza sahip. Yenilenen Skoda Octavia Sedan ve Combi modellerinin uzunluğu 9 mm artarak 4.698 milimetreye çıktı.

Octavia’nın zarif tasarımı kabinde de devam ediyor. Skoda, koltuklar, ön konsol ve kapı panellerinde daha fazla sürdürülebilir materyale yer verdi. Aynı zamanda Octavia, iç yaşam alanı deneyimini daha da ileriye taşıyan opsiyonel 13 inçlik yeni multimedya ekranıyla tercih edilebiliyor. Dijital gösterge paneli olarak 10 inç Sanal Kokpit ile tüm veriler kolayca ve hızlı bir şekilde takip edilebiliyor. Yapay zeka tabanlı ChatGPT chatbot özelliği de Octavia’da Laura sesli asistana entegre ediliyor. Böylece sesli komut özelliği farklı bir boyuta taşınıyor. Çift bölgeli Climatronic sistemi artık tüm modellerde standart olarak sunulurken, kablosuz şarj alanı, hızlı şarj özelliğinin yanı sıra soğutma özelliği de sağlıyor. USB-C bağlantı noktaları ise, 45 W çıkışla daha hızlı şarj sağlıyor.

Birçok motor seçeneğiyle geliyor

Skoda Octavia, dört benzinli ve iki dizel olmak üzere bir dizi gelişmiş dört silindirli motor seçeneğiyle tercih edilebiliyor. 115 HP’lik benzinli ve mild hibrit 1.5 TSI motorlarının yanı sıra 150 HP’lik benzinli veya mild hibrit 1.5 TSI motorlar sunuluyor. Benzinli motor seçeneklerinin en üzerine ise 204 HP’lik 2.0 TSı ve 265 HP’lik 2.0 TSI ünite yer alacak. Dizel motor seçenekleri arasında ise 115 HP 2.0 TDI ve 150 HP 2.0 TDI üniteler tercih edilebilecek.

Octavia’nın mild hibrit teknolojisiyle donatılan motorları, daha fazla verimlilik sağlıyor. Frenleme sırasında geri kazanılan enerji, 48 voltluk bir marş jeneratörü kullanılarak bir lityum iyon bataryada depolanıyor. İçten yanmalı motor, elektrik gücüyle destekleniyor. Daha az güç gerektiğinde, 1.5 TSI motorun ACT+ aktif silindir teknolojisiyle iki silindir kapatılarak yakıt tüketimi daha da düşüyor.

Daha yüksek güvenlik seviyesi

Skoda, Octavia’nın aktif ve pasif güvenlik seviyesini yeni versiyonda daha da geliştirdi. Sürücü Yorgunluk Tespit Sistemi’nin yerine sürücü davranışlarını daha hassas bir şekilde değerlendirebilen daha gelişmiş bir sürücü yorgunluk sistemi mevcut. Yeni Akıllı Park Asistanı ise Octavia’nın paralel ve dik park alanlarına otomatik olarak girip çıkmasını sağlıyor. Sistem, direksiyonu kontrol etmenin yanı sıra artık frenleri, hızı ve sürüş yönünü de kontrol edebilirken, bir engel tespit ederse aracı otomatik olarak durduruyor.  

Sınıfının en güvenli araçlarından biri olan Skoda Octavia, Euro NCAP çarpışma testlerinden 5 yıldıza sahip. Yenilenen Octavia’da 10 adete kadar havayastığı yer alıyor. Sürücü ve ön yolcu arasındaki merkezi havayastığı; sürücü için diz havayastığı; sürücü ve ön yolcu havayastıklarının yanı sıra ön yan havayastıkları ve kafa havayastıkları standart olarak sunuluyor. Bununla birlikte arka yan havayastıkları da tercih edilebiliyor.

Exit mobile version