Lamborghini’nin Squadra Corse departmanı motorsporları meraklıları için alanının en özel ve değerlileri arasında yer alıyor. Pist otomobilleri geliştirme ve tek marka yarışları konusunda uzman olan Squadra Corse ekibi, İtalyan markanın tasarım merkezi olan Centro Stile ile birlikte benzersiz bir otomobile imza attı. Benzersiz dememizin sebebi bu otomobilin gerçekten de ikinci bir örneğinin olmaması.

2018’de karşımıza çıkan SC18 Alston’dan sonra Squadra Corse’nin dahlinin olduğu ikinci “one-off” yani “tek üretim” otomobil olan SC20’de söz konusu olan şey, özel bir müşterinin siparişi üzerine geliştirilen, trafiğe çıkma izni olan bir pist otomobili. Ferrari Monza SP1/SP2, McLaren Elva, Aston Martin V12 Speedster gibi son dönemin dikkat çekici otomobilleri gibi ön camsız bir sporcu olan SC20’de Lamborghini’nin karakteristik keskin tasarımına yer verilmiş. Makas kapılar da yine bir Lamborghini güzelliği olarak karşımıza çıkarken karoserde ve kabinde karbonfiber tercih edilmiş.

Yuvarlak tekerlekleri dışında belki de hiçbir noktası “sıradan” olmayan Lamborghini SC20’nin arka kanadı da otomobilin en göz kamaştırıcı noktalarından biri. Üç farklı ayarla farklı bastırma kuvvetleri uygulanmasını sağlayan karbonfiber kanadın önündeki motor bölümünde tanıdık bir ünite yer alıyor. Lamborgini’nin en prestijli motoru olan 6,5 lt’lik atmosferik V12, SC20’de 770 HP güç ve 720 Nm tork üretiyor. Sıralı şanzıman (Independet Shifting Rod-ISR) gücü elektronik bir merkezi diferansiyel üzerinden dört tekerleğe aktarıyor.

Otomobilin performansı ve fiyatı ile ilgili detayları resmi olarak açıklanmasa da Aventador SVJ Roadster’ın 2,8 saniyelik 0-100 km/s süresi ve 350 km/s’nin üstündeki maksimum hızı performans konusunda fikir verebilir. Fiyat mı? İşte o konuda söylenebilecek bir şey yok. Çünkü otomobil özel sipariş ve başka bir örneği olmayan bir “one-off”…