Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte doğru ekipman kullanmak hayatımızın her alanında çok önemli. Nasıl ki bu mevsimde kısa kollu bir tişört veya bez ayakkabılar yerine uygun kazaklar veya kalın tabanlı ayakkabılar giymemiz sağlığımız için elzemse otomobilimizde de mevsime uygun lastikler tercih etmeliyiz.

Otomobillerin kışlık ayakkabıları kış lastiğidir. Yılın büyük kısmını kış şartları altında geçiren ülkeler dışında neredeyse tüm yeni otomobiller yaz lastikleriyle satılır. Bu lastikler sıcaklıkların belli bir derecenin altına inmediği yerlerde ve özellikle kuru zeminde daha iyi tutunma sağlamak için geliştirilmiştir. Yaz lastiklerinin ideal performans sıcaklığı kısıtlıdır. Hava sıcaklığı +7 santigrat derecenin altına düştüğünde yaz lastiklerinin hamurları etkinliğini kaybeder. Sertleşen hamur tutunma ve su tahliyesi gibi konularda performans göstermekte zorlanır.

Lastikler araçların yerle temas eden en önemli ve tek ekipmanı olduğu için sürüş güvenliği açısından hayati önem taşır. Soğuk havada ve ıslak zeminde en iyi performansı almak için kış lastiği kullanmak bir gereklilikten çok bir zorunluluk. Kış lastiklerinin tutunma özellikleri, düşük hava sıcaklıklarında araçların performans ve güvenlik özelliklerini artırır.

Kış lastikleri pek çek tüketici tarafından “kar lastiği” olarak tanımlansa da bilinenin aksine sadece kar yağdığında değil tüm kış sezonu boyunca gerekli olan bir donanımdır. Sıcaklığın +7 santigrat derecenin altına ne zaman düşeceğini kesin doğrulukla tahmin edemeyiz.

Kış lastiği satın almayı ek ve gereksiz bir masraf olarak görmek kesinlikle yanlış bir düşüncedir. Yaz lastiğinin hamurunun sertleşmesi yol tutuşu ve fren performansını olumsuz etkiler. Önünüze aniden çıkan bir yaya veya bir engelden kaçınmak için yapacağınız engel aşma manevrası büyük ihtimalle tatsız sonla bitecektir. Sertleşen hamurla birlkte lastikler olması gerekenden çok daha önce kaymaya başlar ve kaza kaçınılmaz olur. Bir kazayı sadece maddi kayıpla atlatan “şanslılar” yolda kalmanın yanı sıra ağır bir faturayla da karşılaşır ki bu faturanın kış lastiklerinin maliyetiyle kıyaslanacak yanı yoktur. Kış lastiğine geçiş maliyetli gibi görünse de aslında mevsiminde uygun lastik kullanmak her bir lastik takımının ömrünü uzatır ve günün sonunda maliyeti de düşürmüş olur.

ÖNEMLİ BİLGİLER

 • Kış lastiğinizin 3PMSF ( 3 Zirveli Kar Tanesi) işareti taşıdığına dikkat edin. Bu logoyu taşımayan lastikler kış lastiği olarak kabul edilmezler.
 • Her aksa kış lastiği takılmalıdır. En iyi performans için aynı marka ve modelde 4 kış lastiği kullanın. Lastiklerinizi takım olarak (4 adet) alın.
 • Lastik basınçlarının önerilen seviyede olmaması lastiklerin erken ve düzensiz aşınmasına neden olacağı gibi sürüş emniyetini de olumsuz etkiler Lastik basıncını en az iki haftada bir, lastikleriniz soğukken kontrol edin.
 • Karlı ve buzlu zeminlerde basıncı düşürülmüş yaz lastiği kullanımı hem sürücüler hem de yayalar için çok tehlikelidir ve kesinlikle uygulanmamalıdır.
 • Ön ve arka lastikler ile yük koşulları arasında önerilen basınçlardaki farklara uyulmalıdır. Yaz lastiğinden kış lastiğine geçerken bu çok önemlidir.
 • Supap iğnelerinin dış koşullardan etkilenerek hava kaçırmasını önlemek için mutlaka supap kapakları kullanılmalıdır.
 • Lastiklerin diş derinliğini düzenli olarak kontrol edin. Kış lastiklerinin diş derinliği yaz lastiklerine göre daha fazladır. Güvenli sürüş için diş derinliğinin önemi büyüktür, yasal olarak diş derinliği 1,6 mm altına inmemelidir. Ancak bu güvenlik sınırı değildir.
 • 1 TL üzerindeki Atatürk büstünün olduğu iç halka görünür durumda ise lastik değişimi zamanının geldiğini anlayabilirsiniz.
 • Kış koşullarında güvenli sürüş için takip mesafesine dikkat edin, hızınızı düşürün; ani hızlanmalardan ve ani frenlemelerden kaçının.

BU YILIN ÖNE ÇIKAN MODELLERİ

BRIDGESTONE BLIZZAK LM005

Bridgestone Blizzak LM005

Bridgestone’un kış sezonu için üretmiş olduğu en üst sınıf ürünü Blizzak LM005, ADAC 2020 Kış Lastikleri Testinin kazanan lastiği oldu. Sürücülere zorlayıcı kış koşullarında olağanüstü kontrol ve güvenlik performansı sağlamak için tasarlanan Blizzak LM005, kuru ve karla kaplı yol koşullarına ek olarak ıslak tutunma performansında da göstermiş olduğu dengeli performansı ile tüm kış yol koşullarında kullanıcıları etkilemeyi başardı.

Blizzak LM005, tüm bu özellikleriyle Avrupa’nın konusunda en büyük değerlendirme kurumu olan ADAC’ın uzmanları tarafından genel değerlendirme klasmanında 2.0 notunu alarak -teste katılan tüm lastiklere verilen en yüksek not- değerlendirmeye katılan 15 lastik içerisinde 1 numaralı lastik olarak seçildi.

Desen için Bridgestone’un kullanmış olduğu yüksek silika içerikli Nano ProTech™ hamur karışımı, lastiği soğuk hava koşullarında yumuşak tutmaya yardımcı olarak en üst seviyede çekiş performansı sağlıyor ve lastiğe ıslak ve karlı yol koşullarında en iyi performansı vermesi için yardımcı oluyor. Kendisine özgü zikzak oluklu desen yapısıyla tasarlanmış olan lastik, su tahliyesini artırarak lastiğin yola tutunmasını iyileştiriyor. Tüm bu özelliklerin oluşturduğu sinerji ile ortaya çıkan mükemmel sonuçlar çerçevesinde LM005, Avrupa Birliği lastik etiketi değerlendirmelerine göre ıslak tutuş sınıfında desene ait tüm ebatlarda “A” etiket değerlendirmesine ulaşan ilk kış lastiği olma başarısını göstermiştir.

Düşük yuvarlanma performansı ve yakıt tüketimine ek olarak düşük lastik ve yol gürültüsü performansı ile LM005 müşterileri için aynı zamanda daha sürdürülebilir bir tercih oluyor. Sağladığı enerji verimliliği ile desen, sürücülere sadece kilometre başına ortaya koyduğu maliyet tasarrufu ile fayda sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda daha az karbon salımı yaratıyor. Lastiğin çevre dostu bu özellikleri, ADAC tarafından da göz önünde bulundurulmuş ve düşük yuvarlanma direnci ve yakıt tüketimi performansı için en iyi değerlendirme notu ile ödüllendirilmiş.

CONTINENTAL WINTERCONTACT TS 860

Continental Conti WinterContact TS 860

Orta ve büyük ölçekli binek otomobiller için uygun bir kış lastiği arayanlara yönelik tasarlanan, zorlu kış şartlarına uyum sağlayan Continental Conti WinterContact TS 860 205/55R16 91T kış lastiği, güvenli bir sürüş keyfi yaşamak isteyen araç sahiplerinin beğenisini topluyor. Yeni sırt hamuru ve yeni sırt tasarımı ile dikkatleri üzerine çekiyor. En yeni teknolojilerle geliştirilen Continental Conti WinterContact TS 860, tüm kış şartlarında kusursuz performans vaat ediyor.

Continental Mühendislerinin Yarattığı Özgün Teknolojiler

 • Cool Chili teknolojisi ile üretilen Silika Hamuru hem ıslak hem de kuru yolda üstün fren performansı sağlayarak kısa mesafede fren tutuşunu yüksek ölçüde iyileştiriyor.
 • WinterContact teknolojisinin sağladığı esnek polimer yapısı kış performansını artırarak ekstra güvenli bir sürüş imkânı sağlıyor. Bu teknoloji sayesinde TS 860, her türlü kış şartında esnekliğini korumaya devam ediyor.
 • Liquid Layer Drainage (Sıvı Tabakasının Tahliyesi) teknolojisi ile çevrelenen lastik, buzlu yolsa fren yapıldığı takdirde lastiğin su ile temasını azaltan bir su tabakası oluşturuyor. Böylece su tahliyesi maksimum hızla yapılmış oluyor. Bu ise donmuş ve buzlu kaygan yollarda fren mesafesi en aza iniyor.
 • WinterContact TS 860 kış lastiği üzerindeki 1000’i aşkın noktada karı sıkıştırarak özellikle virajlarda daha iyi bir yol tutuşu sağlıyor.
 • Yüksek esnekliğe sahip kauçuk hamur ise çekiş gücünü önemli ölçüde artırıyor.

MICHELIN ALPIN 6

Michelin Alpin 6

Michelin Alpin 6 kış lastiği, Alpin serisinin en yeni kışlık lastik desenidir. Michelin Alpin 6 kış lastiği ile ilgili en önemli konulardan birisi de kar üzerindeki güvenlik ve performansla ön plana çıkan kışlık lastiklerin, ıslak asfalt zeminde de yüksek yol hâkimiyeti ve kısa fren mesafesi sunabilmesi, sessiz ve konforlu bir sürüşün yanı sıra, yakıt tüketiminin en verimli şekilde dengelenmesi gibi özelliklerinin de yeterli seviyede olmasıdır. İşte bu noktada diğer tüm rakiplerini geride bırakan Michelin Alpin 6, yaz lastiklerinde sunmakta olduğu konforlu ve güvenli sürüş keyfi özelliklerini, kış şartlarında da yaşamak isteyen sürücülere hitap etmektedir.

Michelin Alpin 6 serisinin üstün özellikleri konusunda en önemli etkenlerden birisi olan sırt desen tasarımı, Alpin 5 deseni ile kıyaslandığında oldukça farklıdır. Michelin Alpin 6 kış lastiği geliştirilen sırt desen tasarımı ile testlerde aldığı başarılı sonuçlarla sektörün beğenisini kazanan ürünler arasında yerini almıştır.

Kış şartları söz konusu olduğunda, sürücülerin en büyük beklentisi motordan gelen gücün, yola en verimli şekilde iletilmesidir. Araç çekiş gücünün zemine doğru şekilde aktarılabilmesi beraberinde daha etkin bir hızlanma deneyimini de getirmektedir. Özellikle karlı rampalar gibi zorlu şartlar söz konusu olduğunda, Michelin Alpin 6 kış lastikleri arasında ön plana çıkmaktadır. %12 eğimde yapılan test sonuçlarına göre, kıyaslandığı birçok kış lastiği karşısında Michelin Alpin 6 daha hızlı ve istikrarlı olması ile ön plana çıkmaktadır.

Michelin Alpin 6 yeni nesil üretim teknolojisi olan Evergrip ile lastik ömrü boyunca güvenlik ve sürüş hassasiyeti sunmaktadır. Michelin Evergrip teknolojisi ile üretilmekte olan lastiklerde, lastik dişleri yıprandıkça kanallar genişler. Ardından özel bir alaşım olan Traction Booster Compound, lastik sırtının kademeli aşınmasıyla karda daha fazla kavrama elde edilmesine olanak tanımaktadır.  Böylece lastik performansı, yapılan kilometre ömründen bağımsız olarak, diş derinliğinin son limitlerine dek maksimum Michelin Alpin 6 performansı alınmasına olanak tanımaktadır.

GOODYEAR ULTRAGRIP 8

Goodyear UltraGrip8

UltraGrip 8 , Goodyear’ın ilk sürümünü 1971 yılında otomotiv sektörünün beğenisine sunduğu UltraGrip ailesinin 8. nesil üyesi, yüksek performans kış lastiğidir. Son derece geniş ebat skalasıyla spor otomobillerden crossoverlara, kompakt otomobillerden lüks sedan araçlara kadar hitap edebilen Goodyear UltraGrip 8, zorlu kış şartlarının karakteristiği yoğun kar ve şiddetli buzlanma yapmış zeminlerde hızlı kavrama, kararlı tutunma ve yüksek çekiş kabiliyeti sunmak üzere geliştirilmiştir. Aşırı düşük hava sıcaklıklarında kuru ve ıslak zemin yol tutuş değerleri ile güvenliği garanti altına alan Goodyear UltraGrip 8, tüm bu yeteneklerini yüksek bir konfor eşliğinde sergilemektedir. Testere dişi formundaki çevresel ara olukların kar çekişini en üst seviyelere çıkardığı Goodyear UltraGrip 8 , hidrodinamik V kanallar içeren yönlü sırt deseni ile benzersiz bir kar ve su tahliye kapasitesine sahiptir.

Goodyear’ın Adaptif SipeGrip Teknolojisi ile tasarlanan omuz bloklarında yer alan 3D yivlerin  ve merkezi bloklardaki 2D zikzak yivlerin hızlanmada ve frenleme sırasında ekstra kavrama ürettiği Goodyear UltraGrip 8 , kuru ve ıslak yol tutuşu iyileştirmek için baskının ters yönünde birbirlerini kilitleyen blok duvar yapısı ile ekstra güç meydana getirmektedir. Goodyear’ın özel olarak formüle ettiği ileri teknoloji ürünü polimerlerin katılımı ile silika oranınının maksimum seviyelere çıkarılabildiği kış hamur bileşiği aşırı düşük sıcaklıklarda dahi optimum esnekliğini koruyan bir sırt meydana getirilmesini sağlamıştır.

Goodyear UltraGrip 8   lastik endüstrisinin ciddi kar servis gereksinimlerini karşıladığını yanağında yer alan dağ / kar tanesi logosu ile tescillemiştir. Sırt bölgesinde yer alan kış aşınma göstergesi ile değişim zamanının kullanıcı tarafından kolaylıkla tayin edilebildiği Goodyear UltraGrip 8  sıra dışı tutunma kabiliyetlerinin kullanıcı açısından dezavantaja dönüşmemesi adına eşdeğer dörtlü setler halinde kullanımı tavsiye edilmektedir. Aksi kullanım şekilleri aracın sürüş güvenliğini olumsuz etkilemekte, manevralarda sapmalara, frenlemelerde istenmeyen yanal kaymalara sebep olmaktadır.