Hyundai Tucson: Plug-in Hybrid Geliyor

Kompakt SUV sınıfının en çarpıcı tasarımlarından biri olarak 2021 yılında yollarımızı renklendirecek olan yeni Hyundai Tucson’un PHEV (plug-in hybrid vehicle) versiyonu da gün yüzüne çıktı.

Dışarıdan bakıldığında içten yanmalı ve hybrid versiyonlardan bagaj kapağındaki “plug-in” logosu ve sağ arka çamurluktaki şarj girişiyle ayrılan otomobilin kalbinde 1,6 lt’lik T-GDI Smartstream benzinli motor ve bir elektrikli güç ünitesinin oluşturduğu hybrid sistem var. 66,9 kW gücündeki elektrikli motorla birlikte hibrit sistemin maksimum gücü 195 kW (265 HP) ve maksimum torku da 350 Nm olarak açıklanıyor. 6 kademeli otomatik şanzıman gücü 4 tekerleğe aktarıyor.

Avrupa pazarı için regülasyon çalışmaları devam ettiği için otomobilin resmi tüketim ve menzil değerleri açıklanmamış olsa da Hyundai’nin resmi açıklamasına göre otomobilin elektrikli sürüş menzili 50 km’nin üstünde olacak. Aktif kanatlı ön ızgara sayesinde aerodinamik özellikleri iyileştirilen Hyundai Tucson PHEV’de ayrıca adaptif süspansiyon sistemi opsiyonu da sunuluyor.

Otomobilin Türkiye pazarında satılıp satılmayacağı henüz belli olmasa da Avrupa satışları 2021 ilkbaharında başlayacak.