Hyundai, yeni küçük crossover modeli Bayon’u resmi olarak tanıttı. Avrupa pazarı için geliştirilen Bayon, adını Fransa’daki Bask Bölgesi’nin başkenti Bayonne’dan alıyor.

Hyundai Bayon, sınıfı dikkate alındığında çok farklı tasarım özelliklerine sahip. Üç parçadan oluşan aydınlatma grubu, gündüz sürüş farları, kısa ve uzun farlar olmak üzere tasarlanmış. Genişlik hissini vurgulayan gündüz sürüş farları, kaputun ucuna doğru konumlandırılmış. Ön tamponun alt kısmındaki gri renkli bölüm ise otomobile SUV havası kazandırıyor. Otomobilin arkasında ise tamamen farklı bir tasarım özelliği karşımıza çıkıyor. Daha önce hiçbir Hyundai modelinde kullanılmayan bu tasarım çizgisi, tıpkı önde olduğu gibi otomobilin genişlik ve SUV hissini belirgin bir şekilde ortaya çıkarıyor. Arka stop lambaları ok şeklinde verilirken orta kısımda siyah bir bölüme yer verilmiş. SUV gövde tipine uygun bir şekilde geliştirilen alüminyum alaşımlı jantlar, Bayon’da donanım seviyesine göre 15, 16 ve 17 inç çapında. Hyundai Bayon, toplam dokuz dış renk seçeneği ile üretim bandına girecek. Ayrıca, isteğe bağlı olarak iki tonlu tavan rengiyle de satın alınabilecek.

Aynı plattformu kullandığı i20’den alınan kokpitte 10,25 inç dijital gösterge tablosu ve yine 10,25 inç bilgi eğlence ekranı üst donanımlarla birlikte gelirken 8 inçlik bir ekran daha bulunuyor. Ayrıca, otomobilin kokpitinde, kapı kollarında ve saklama ceplerinde LED ambiyans aydınlatması da bulunuyor. Otomobil, üç farklı iç mekan rengi ile satışa sunulacak: Tamamen siyah, koyu-açık gri ve koyu gri ve yeşil dikişli döşemeler.

Bayon’un uzunluğu 4.180 mm, genişliği 1.775 mm ve yüksekliği de 1.490 mm. 2.580 mm dingil mesafesine sahip otomobilin bagaj hacmiyse 411 litre. Bayon 17 inç jant lastik kombinasyonuyla beraber 183 mm’ye kadar yerden yükseklik de sunuyor.

Yarı otonom sürüş özelliği sunan Bayon, Şerit Takip Asistanı (LFA) ile şeritten ayrılmamak için sürücüsüne yardımcı oluyor. Ön Çarpışma Önleme Yardımcısı (FCA) ise öndeki araca veya nesneye yaklaşırken öncelikli olarak sürücüyü sesli ve görsel olarak uyarıyor. Eğer sürücü fren yapmaz ise çarpışmanın meydana gelmesini önlemek için otomatik olarak kendisi fren yapmaya başlıyor.Bayon ayrıca, muhtemel bir odak sorunu halinde sürücünün dikkatini toplaması için yine uyarılarda bulunmaya başlıyor. Sürücü Dikkat Uyarısı (DAW), uykulu veya dikkatsiz sürüşü algılamak için sürüş tarzını sürekli olarak analiz ediyor. Bu sistem, önündeki araç ilerlemeye başladığında hareket etmesi için sürücüyü uyaran Araç Kalkış Uyarısı (LVDA) ile birlikte çalışıyor. Tüm bu özelliklere ek olarak, Arka Yolcu Uyarısı (ROA) ise sensörler aracılığıyla çalışıyor. Arka koltukta çocuk veya evcil hayvan unutulmaması için sürücü aracı terk etmeden önce bilgilendiriliyor. Bu sayede olası tehlikelerin veya kazaların önüne geçilmiş oluyor. BAYON, geri manevra yaparken de benzer kazaları önlemek adına otomatik bir park sistemine sahip. Sürücü çaprazdan gelen aracı fark edemediğinde sesli olarak uyarılıyor.

Hyundai Bayon, geliştirilmiş Kappa motor ailesi ile üretiliyor. Turbo beslemeli motorlar, 48 voltluk hafif hibrit teknolojisi (48V) ile birleştiriliyor. Bayon’da sunulan 48V hafif hibrit teknolojisi, 100 ve 120 HP güçleriyle seçilebiliyor. 1.0 litrelik T-GDi motorla sunulan bu teknoloji, 6 ileri vitesli Akıllı Manuel Şanzıman (6iMT) veya 7 kademeli çift kavramalı şanzıman (7DCT) ile satın alınabiliyor.1.0 litrelik T-GDi motorun 100 HP’lik versiyonu ise 48V hafif hibrit teknolojisi olmadan da tercih edilebiliyor. Hem manuel hem de DCT ile kombine edilen bu seçenek, Eco, Normal ve Sport olmak üzere üç farklı sürüş moduna sahip. BAYON’da 5 ileri (5MT) manuel şanzımanla gelen 84 HP’lik 1.2 litre ve 6 ileri manuel veya otomatik şanzımanla sunulan 1.4 litre 100 HP atmosferik motorlar da var.Bayon, genellikle Hyundai’nin yüksek performanslı N modelleri için geliştirilen Rev Matching yani senkronize vites devir eşleştirme sistemi ile donatılmış ilk Hyundai SUV. Bu sistem, motoru şafta senkronize ederek daha yumuşak veya daha sportif vites küçültmelerine olanak tanıyor. Böylelikle, vites küçültürken devir yüksek tutularak olası gecikmeler veya kayıplar önlenmiş oluyor.Hyundai BAYON, markanın İzmit’teki tesislerinde, çok yakın bir zamanda üretilerek 40’tan fazla Avrupa ülkesine ihraç edilecek.