Ford’un performans tipi pick-up’lar arasında önemli bir tanınırlığa sahip olan modeli F-150 Raptor yeni nesliyle tanıtıldı. 2009 yılında çıkan ilk neslinde, “Baja 1000” çöl yarışında mücadele eden arazi yarışçısının yol versiyonu olarak tanıtılan F-150 Raptor’un üçüncü nesli yine agresif bir tasarım, motor/yürüyen aksam kombinasyonu sunuyor.

Bir önceki nesille karşılaştırıldığında daha köşeli ve sert bir ön tasarıma kavuşan yeni Ford F-150 Raptor’un motor kaputu ve ön çamurlukarındaki hava çıkışlarının tasarımında F-22 Raptor savaş jetinden ilham alındığı açıklanıyor. Arka tasarımda yük kapağındaki bölümde kullanılan kaplama ile aracın genişlik algısının arttırılması amaçlanırken egzozlar da olabildiğince yukarı çekilmiş.

İç mekanda güncel F-150 ailesinin tarzını yansıtan yeni Raptor’un kokpitinde programlanabilir dijital gösterge tablosu ve saat 12 pozisyonuna işaret eden özel direksiyon simidi dikkat çekiyor. 7 farklı sürüş programının sunulduğu pick-up dört kademeli ses ayarı sunan özel bir supaplı egzoz sistemine de sahip.

Motor kaputunun altında bir önceki nesilden tanıdığımız ve Ford GT’dekinin evcilleştirilmiş hali olan bir V6 görev yapmaya devam ediyor. İkinci nesilde 456 HP güç ve 690 Nm tork değerleri sunan motorun yeni Raptor’da tam olarak ne değerler sunduğu resmi olarak açıklanmasa da ufak bir güçlenme olacağını ve 475 HP ve 700 Nm sınırlarını aşmasını bekliyoruz. Ram 1500 TRX’in 712 HP gücündeki V8’iyle bu sınıfın güncel kralı olması Ford’un pek de hoşuna giden bir durum değil ve bu yüzden de 2022 yılında Raptor R ile V8 motorlu çok daha yırtıcı bir versiyon daha sunacak. Raptor R’da Mustang Shelby GT500’ün 5,2 lt’lik kompresör destekli V8’i görev yapacak. Shelby GT500’de 771 HP ve 847 Nm değerleri sunan motorun Raptor R’da nasıl bir kombinasyonla karşımıza çıkacağı şimdilik belli olmasa da Ram 1500 TRX’in altında kalmayacağını tahmin etmek zor değil.

Süspansiyon sistemi tamamen elden geçirilen yeni Ford F-150 Raptor’da artık yaprak yaylı bir arka aks yerine helezon yaylı ve 5 noktadan bağlantılı bir arka aks kullanılıyor. Önde 35 cm ve arkada da 38 cm artikülasyon ( süspansiyonun hareket etme mesafesi) değerleri sunan Raptor’un süspansiyon sistemi Fox Racing imzası taşıyor. Yakıt tüketimi ile ilgili değerleri henüz açıklanmayan otomobilin 136 litrelik depo kapasitesi fantastik ve Ford tarafında yapılan resmi açıklamaya göre otomobilin 1 depoyla sürüş menzili 800 km’nin üzerinde.

Önceki İçerikNissan: Yeni Pathfinder ve Frontier
Sonraki İçerikRolls-Royce: Justin Bieber’ın Custom Wraith’i