Chery ve Geely Türkiye pazarında bir dönem kısıtlı bütçeye sahip tüketicilere 0 km otomobile sahip olma şansını sunarak Çin otomobillerinin ülkemizdeki ilk örnekleri olurken, hafif ticari araç sınıfında da DFM ve sonrasındaki adıyla DFSK benzer bir misyona sahipti.

Avrupalı veya Uzakdoğulu üreticilerin temel kalitesini sunmaktan çok uzak olan bu örnekler yüzünden pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de Çinli otomobillere karşı haklı denebilecek bir önyargı oluştu. DFSK bu ön yargıyı yıkmak için daha modern ve Avrupa Tip Onayı alan Seres 3 ile elektrikli SUV sınıfına adım atarak bir hayli iddialı bir giriş yapıyor.

440.000 TL başlangıç fiyatıyla Mart sonuna kadar siparişe açılacak olan kompakt SUV’un uzunluğu 4385 mm, genişliği 1850 mm, yüksekliği 1647 mm ve aks mesafesi de 2655 mm. Fikir vermesi açısından genel boyutların Seat Ateca seviyesinde olduğunu söyleyebiliriz. Sıradan denebilecek bir yüze sahip olan DFSK Seres 3’ün profilinde ön kapının alt ve üst kısımlarındaki konturların stoplarla birleşmesi tasarıma hareket kazandırırken C sütununa doğru yükselip sonrasında keskin bir biçimde alçalan omuz çizgisi de ilginç bir tasarım detayı. İç mekanda geleneksel bir yapının tercih edildiği kompakt SUV’da yuvarlak havalandırma çıkışları ve dairesel vites kumandası dikkat çekiyor.

163 HP güç ve 300 Nm tork üreten elektrikli motoru besleyen 52,5 kWh kapasiteli batarya, karma kullanımda 300 km’lik sürüş menzili vadediyor. 0-100 km/s süresi 8,9 saniye ve maksimum hızı da 155 km/s olan DFSK Seres 3’ün boş ağırlığı 1690 kg. Yüzde 20’den yüzde 80’e şarj süresi 50 dakika olarak açıklanan otomobilin bu veriler ışığında 50 dakikada 50 km menzilden 240 km menzile kavuştuğunu söyleyebiliriz. Ev tipi şarj kitinin standart olarak sunulduğu DFSK Seres 3’ün normal şarj ünitesiyle tam şarj süresiyse 8 saat.

Seres 3’te şerit takip sistemi, akıllı çarpışma önleme sistemi, yokuş iniş ve kalkış yardımcısı, radar destekli fren sistemi, ısıtmalı ön koltuklar, panoramik açılabilir cam tavan, navigasyon sistemi, 360 derece panoramik park yardımcısı ve dijital göstergeler standart donanımda yer alıyor.