Sürüş Keyfi

BORGWARD BX3

YENİLİK Borgward BX3

ÇİN VE ALMAN ORTAKLIĞI

Borgward’ın Almanya ve Çin’deki tasarım stüdyolarında geliştirilen yeni kompakt sınıf SUV modeli olan BX3, tasarımı ve teknik özellikleriyle oldukça iddialı.

Alman mühendis ve tasarımcı Carl FW Borgward tarafından 1929’da Bremen’de kurulan Borgward markası, dönemin en büyük otomobil ve kamyon üreticilerinden biriydi. Özellikle Isabella isimli lüks otomobille büyük başarılar yakalayan şirket, zamanla dönemin teknolojilerini yakalayamayan pahalı modelleri nedeniyle 1961’de iflas etti. Carl FW Borgward’ın torunu olan Lucerne Christian Borgward, 2008’de Borgward markasını yeniden kurdu.

Merkezi Stuttgart’ta olan Borgward markası, 2015’ten itibaren Foton markasının da yer aldığı Çinli BAIC grubuna katıldı. 2016 yılından beri SUV üreten Borgward’ın BX3 modeli, markanın Stuttgart’ta ve Pekin’de bulunan tasarım stüdyolarında geliştirildi. 4,41 metre uzunluğundaki bu SUV, şişkin çamurlukları, yatay ızgarası ve büyük Borgward logosuyla iddialı bir görünüm sunuyor.

Çift gövde rengiyle tanıtılan aracın içinde de 10,25 inçlik yeni nesil dijital gösterge ve 8 inçlik multimedya ekranı öne çıkıyor. Aracın gövde rengindeki havalandırma çerçeveleri ve orta konsol çerçevesi de iç mekana hareket katıyor.

BX3 modelinde bulunan 1,4 litrelik turbo beslemeli benzinli motor, 150 HP güç ve 250 Nm tork üretiyor. Japon Aisin tarafından geliştirilen 6 ileri vitesli otomatik şanzımana sahip BX3’te 360 derece açılı kamera yer alırken kişiselleştirme özellikleri de öne çıkıyor. Anahtara ihtiyaç olmadan cep telefonuyla bluetooth bağlantısı üzerinden kontrol edilebilen BX3 modeli yüksek mukavemetli çelik karosere sahip ve A, B ve C sütunlarının darbelere karşı oldukça dayanıklı olduğu belirtiliyor.

Exit mobile version