BMW M5 Competition yer yüzündeki neredeyse her performans tutkunu otomobilseveri fazlasıyla tatmin edecek kadar hızlı ve çevik bir otomobil. Ancak azınlık da olsa bir kitle var ki, bunlar M5 Competition’ın pistte daha da hızlı olmasını bekliyor. BMW, mevcut M5 Competition müşterilerinden gelen geri bildirimler sonucunda ilk kez M5 için bir CS (Competition Sport) versiyonuna imza attı. Daha önce M2, M3 ve M4’te karşımıza çıkan CS logosu, daha fazla güç, daha az ağırlık ve özgün tasarım detayları olarak özetlenebilir.

M5 Competition’ın 625 HP gücündeki S63 serisi V8’i M5 CS’te 635 HP güç üretirken 750 Nm maksimum tork korunmuş. Otomobil 0-100 km/s hızlanması için 3,0 saniyeye ihtiyaç duyuyor ve bu değer M5 Competition’dan 0,3 saniye daha iyi. 305 km/s’de sınırlandırılmış olan maksimum hız ise değişmemiş.

BMW, M5 CS’in özellikle pistte çok daha çevik olduğunu iddia ederken bunu sağlamak için hafifliği ön planda tutmuş ve M5 Competition’dan 70 kg daha hafif bir otomobil ortaya çıkmış. Karbonseramik frenler, plastikle güçlendirilmiş karbon kompozit motor kaputu, spoylerler, aynalar, ön koltuklar gibi farklar 70 kg hafifleme sağlamış.

Sarı renkli LED’ler, bronz altın karoser dekorları ve jantlar görsel farklılıklar arasında yer alıyor. İç mekanda da CS logoları, Nürburgring Nordschleife nakışlı koltuklar, M5’te ilk kez sunulan 2 kişilik bağımsız arka koltuklar gibi detaylar dikkat çekiyor.

Önceki İçerikYeni Nissan Juke: Nihayet Türkiye’de
Sonraki İçerik2021 Mini: İkinci Makyaj