İtalya’dan bir otomobil çıkıyorsa, hele bu bir de özel üretimse insan göz kamaştırıcı bir sonuç bekliyor. Bunda İtalyanların bu güne kadar coachbuilding konusunda ortaya koydukları harikalar önemli bir pay sahibi. Ancak Monza’dan gelen bu “şey” insana farklı duygular hissettiriyor.

Adını dünyanın en eski ve en önemli yarış pistlerinden biri olan Monza’nın ters okunuşundan alan Aznom markasının en yenisi Palladium, estetik konusunda gerçek bir istisna olmaya aday. Amerika pazarının en çok satan ikinci pick-up modeli RAM 1500’ün üzerine inşa edilen Aznom Palladium’da sedan ve pick-up kavramları birbirine girmiş.

5960 mm uzunluğundaki Aznom Palladium’un aynalar hariç genişliği 2085 mm ve standart konfigürasyonda da yüksekliği 1971 mm. 3671 mm’lik aks mesafesine sahip olan mutant otomobilin boş ağırlığıysa 2650 kg. Rolls-Royce Cullinan veya Cadillac Escalade gibi devleri normalleştiren cüssenin hakkından gelmek için çift turbo ile desteklenen 5,7 lt’lik V8 motoru 710 HP güç ve 950 Nm tork üreten otomobilin performans değerleriyse şöyle: 0-100 km/s: 4,5 sn ve 210 km/s limitli maksimum hız.

Sadece 10 adet üretilmesi planlanan Aznom Palladium’un bu “büyük hedefe” ulaşmak için seçtiği öncelikli pazarlar Rusya, Çin, Ortadoğu ve ABD. Köşeli yüzüyle Rolls-Royce izleri sunan otomobilin C sütunundan itibaren başlayan eğimle sona eren karoserinde en dikkat çekici noktalardan biri çekmece tipi bagajı. Burada sunulan hacim 621 litre.

Gövdesiyle bir pick-up’tan türetildiğini başarıyla gizleyen Aznom Palladium’un kokpitiyse donörünün RAM 1500 olduğunu açıkça belli ediyor. Tanıtım için gösterilen örnekte deri ön planda tutulsa da müşterilere karbonfiber, ahşap ve metal çeşitleriyle çok geniş bir tercih yelpazesi sunulacak.

Arkada koltuk olarak iki kişilik bir “taht” var. C sütunlarındaki küçük cam yüzeyler klostrofobiyi azaltmak ve tasarıma hareket katmak için tercih edilmiş.