Sürüş Keyfi

Ares SP1: Birinci Dünya Problemi

Bir Corvette’i vasat bulmak, performansını beğenmemek ve sıradan görmek keşke hepimizin tek derdi olsa. Ancak dünyada böyle şanslı insanlar var ki Ares SP1 gibi “şeyler” ortaya çıkıyor. İstanbul doğumlu eski Lotus CEO’su Dany Bahar’ın kurduğu “coachbuilding” yani özel üretim şirketi Ares, Corvette şasisi ve tekniği üzerinde SP1 isimli bir terzi işi sporcuyu üretmeye hazırlanıyor.

Coupe ve Spyder olmak üzere iki versiyonla üretilmesi planlanan SP1, her gövde tipinde 24’er adet üretilecek. Karbonfiber karoserin tasarımı göz kamaştırırken farklı süper ve hiper spor otomobillerden izler görmek de mümkün. Sürekli üstü açık bir otomobil olan Ares SP1 Spyder’da geleneksel bir ön cam yerine sürücü ve yolcunun önünde iki adet rüzar yönlendirici bölüm bulunuyor. Coupe versiyon LeMans yarışçılarını hatırlatırken egzoz çıkışlarında da Porsche 918 Spyder esintileri bulmak mümkün.

İç mekanda kokpit felsefesinde sürücüyle yolcuyu ayıran yüksek ve eğimli orta konsolda Corvette izlerini görmek mümkünken geriye kalan noktalarda Ares kendi tarzını ve kumanda elemanlarını kullanmış.

Corvette’in Amerikan normuna göre 495 HP güç üreten 6,2 lt’lik atmosferik V8’inin coupe versiyonda 705 HP ve üstsüz versiyonda 700 HP elde edeceğini iddia eden Ares, bu güç artışını atmosferik yapıyı koruyarak elde edeceğini söylüyor. Egzotik sporcu için iddia edilen 0-97 km/s (0-60 mi/s) hızlanması 2,7 saniye ve motorun maksimum devrinin 9000 d/d seviyesine çıkacağı da yine Ares’in motor güncellemesiyle elde edeceğini söylediği sonuçlar arasında yer alıyor.

Önümüzdeki iki yıllık dönemde üretilip sahiplerine teslim edilmeleri planlanan otomobiller için belirlenen Amerika fiyatı 500.000 dolar. Fikir vermesi açısından küçük bir hatırlatma: Corvette C8, Amerika’da 58.900 dolardan başlıyor…

Exit mobile version